2022 Ramazan İftar & Sahur Tarifleri

30 günlük iftar ve sahur menüleri, bereketli sofraları süsleyen Ramazan yemek tarifleri ve bayram menülerini paylaşıyoruz!

Ramazan İftar Menüleri & Sahur Tarifleri FiltreleyinSonraki Sayfa

2022 Ramazan Menüleri

2022 Ramazan da geldi çattı. Büyüklerimizden “Nerede o eski Ramazan sofrası, nerede o eski Ramazan eğlenceleri” serzenişlerini, yaşı daha küçük olanlardan da “Mis gibi Ramazan pidesi çıkacak, nefis güllaç çıkacak” nidalarını işitmeye başladık.

Bugün herkes Ramazan ayında evinde misafir ağırlamak istediğinde hem lezzetli hem de malzemesi kolay bulunan, yapımı kolay Ramazan menüleri, iftar menüleri arayışına giriyor. Ayrıca ekonomik iftar menüleri oluşturmak da elbette herkes için önemli. Oysa önceki yüzyılın başlarında iftar menüleri insanların zihninde bambaşka bir anlama geliyordu. Pratiklikten önce doyurucu ve lezzetli yemeklerden oluşan, karnı doyurmadan önce gözleri de doyuran bir Ramazan sofrası geçmişte rağbet görüyordu.

Son dönem Osmanlı şairlerinden Abdülaziz Bey’in ifadesiyle; vaktiyle Ramazan geceleri iftar sofrası, İstanbul’un bütün evlerinde herkesin kudretine göre birer “darü’l-tabak” yani günümüz Türkçesiyle “ziyafet evi” haline gelirmiş. İstanbul’un zengin konaklarında misafirin mevkiine ve rütbesine göre kabul edildiği 3-4 ayrı sofra kurulurmuş. İftar saatine yani oruç açmaya yarım saat kala bu odaların uygun köşelerine konmuş buhurdanlarda ödağacı veya amber yakılır, odanın kapısı kapatılıp beklenirmiş. Yemekte mutlaka iki çeşit çorba ve saraykari (saraylara layık) yumurta, en az üç çeşit tatlı, iki çeşit börek ve hoşaf ile beş-altı türlü sebze bulundurmak zorunluymuş. İftar sofrası denince tatlı olarak baklava, samsa, revani, şekerpare, dilber dudağı akla gelirmiş.

Biz de 2022 Ramazan ayını sizler için kolaylaştıracak, geleneklerimizi sofralarınıza taşıyacak kolay iftar menüsü fikirleriyle yanınızdayız. Bereketin zenginliği Ramazan menüleri ve iftar menüleri ile sofralarınıza yansısın…

30 Günlük İftar Menüleri

Ramazan bereketini sofranıza taşıyan lezzetler eşliğinde aileniz ve dostlarınızla sofra etrafında bir araya gelmenin keyfi tarifsiz. Bu yıl tüm ailenin buluştuğu büyük iftar sofraları kurulmasa da sofra geleneğini sürdürmek adetten. 30 Günlük İftar Menüleri ile yemek yapma telaşını bir kenara koyup sofranızı birbirinden lezzetli Ramazan menüleri ile donatabilirsiniz. İşte, evde iftar menüleri hazırlamak için hem işinizi kolaylaştıracak hem de sofranızı donatacak tarifler…

Ramazan Sahur Menüleri

Oruca niyet edenlerin tan yerinin ağarmaya başlamasından önce yedikleri sahur yemeği, oruçlu günün başlangıcıdır. Sahur sofrasında yemeklerin lezzetli olmasından daha önemlisi, sağlıklı olması, tok tutması, gün boyunca susamaya engel olmasıdır. Hafif, sağlıklı, dengeli ve tok tutan Ramazan Sahur Menülerini sizler için derledik.

Ramazan Tatlıları

On bir ayın sultanı Ramazan sofralarının olmazsa olmazı, baş tacıdır tatlılar… Ramazan menüleri denilince akla ilk gelen tatlı güllaç olsa da zengin mutfak kültürümüzde şerbetlisinden sütlüsüne envai çeşit lezzete rastlamak mümkün. Her birinin de kendine has bir sırrı vardır. Ramazan telaşınızda kolay iftar menüsü hazırlamayı tüm püf noktalarıyla, kolay ve pratik hale getirecek şerbetlisinden sütlüsüne birbirinden leziz Ramazan Tatlıları tarifleri için tıklayın!

Ramazan Çorbaları

Ramazan sofralarının baş yemeği, hafif başlangıcıdır, çorba… Sofralarımızda yüzlerce çeşidiyle yaygın olarak tüketilen çorba, şifanın da leziz bir temsilcisidir. İftar menüleri ya da sahur sofranız için kolay yapabileceğiniz farklı çorba çeşitleri denemek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Dumanı üstünde tüten en leziz Ramazan Çorbaları ile evde iftar menüleri yapmak için değişik çorba tariflerini sizin için bir araya getirdik.

Ramazan Pideleri

Ramazan’ın ilk habercisi, fırından yayılan sıcacık pide kokusudur. İftar sofrasında ise, bir gelenek olarak ekmek yerine Ramazan Pidesi tüketiriz. Pide ayrıca birbirinden farklı malzemelerle hazırlanan iç harçlarıyla Anadolu mutfağının vazgeçilmez hamur işlerindendir. Kolay iftar menüsü için dumanı üstünden tüten pide olmazsa olmazdır. Evde Ramazan menüleri ve iftar menüleri hazırlarken kolaylıkla yapabileceğiniz geleneksel Ramazan pidesinden kıymalısına, peynirlisinden kapalısına değişik pide tariflerini inceleyebilirsiniz.

Ramazan Şerbetleri

Modern içeceklerin keşfinden önce, özellikle sıcak coğrafyalardaki doğu medeniyetlerinde ferahlatıcı olarak içilen şerbet, günümüzde en çok Ramazan menüleri ile sofralarımıza konuk oluyor. Şerbetler turunç, amber, demirhindi, meyan kökü, kızılcık ve yüzlerce bitkiyle hazırlanabiliyor. Kimi çeşidi susuzluğu gideriyor, enerji veriyor, kimisi hazmı kolaylaştırıp mideyi rahatlatıyor. Kısacası zararı yok, şifası çok. Evde iftar menüleri için kolaylıkla hazırlayabileceğiniz Ramazan Şerbetleri, sofranıza şifa taşıyacak.

Bayram Menüleri

Kaç kuşak olursa olsun tüm aile bireyleri bir araya gelir bayramlarda. Mutfakların en hareketli, ikramların bol, sofraların en bereketli olduğu özel günlerdir. Sevdiklerinizle geçirdiğiniz keyifli saatlerin en leziz hatırası ise şenlikli sofralardır. Bayram Menüleri ile bu tatlı telaşı biraz olsun dindirip, konuklarınıza mükellef sofralar kuracaksınız.