Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 311

Lebeniye Çorbası Tarifi


Emre Ulu;
28.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
25
Dakika
Zorluk
Orta

Onu duydunuz ya da hiç duymadınız! Biz her ihtimale karşı size lebeniye çorbasından bahsedelim. Gaziantep, Diyarbakır, Urfa gibi farklı bölgelerde yapılan Lebeniye Çorbası; etli, nohutlu, pirinçli ve terbiyeli bir çorbadır. 


Arap kültüründen Türk mutfağına adapte edilen tarifler arasında yer alan lebeniye çorbası tarifi lezzet olarak damak tadımıza bu bahsettiğimiz çorbalar gibi fazlasıyla uyuyor. İçindeki top köfteler ve haşlanmış nohutsa çorbayı neredeyse ana yemek olarak tüketecek kadar sizi doyuruyor.

Lebeniye Çorbası Tarifi Malzemeleri

1 su bardağı
nohut, haşlanmış
2 yemek kaşığı
pirinç
1,5 su bardağı
süzme yoğurt
2 yemek kaşığı
un
yarım adet
limon suyu
6 su bardağı
su

Köftesi için

200 gram (g)
kıyma
1 adet
soğan
2 tatlı kaşığı
Knorr Nane
2,5 yemek kaşığı
tereyağı
yarım tatlı kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
Püf Noktası

Lebeniye Çorbası Tarifi Püf Noktaları

Lebeniye çorbasını hazırlarken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Biri kullanacağınız nohutları en az 6-12 saat arasında suda bekletmiş olmanız. Bir diğeriyse hazırladığınız minik köfteleri çorbanın içersine eklemeden önce una bulamanız. Köfte boyutlarını da eşit hazırlamaya özen gösterin zira aynı boyutlardaki köfteler aynı anda pişecek ve size zaman kazandıracaktır. Daha fazla beklemenize gerek olmadığını düşünerek sizi tarife uğurluyoruz. Terbiye için kullanılan yoğurdun sıcak su etkisiyle kesilmemesi için önce terbiyeyi ılıtın.

Servis Önerisi

Lebeniye Çorbası Tarifi Servis Önerisi

Servis ederken üzerine kızgın tereyağı, nane ve kırmızı biber hazırlarsanız çorbanın lezzetine lezzet katmış olursunuz. Yanında tırnak pide ya da taze ekmekle servis edin.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol