ARAMA YAP
20 dk
25 dk
Orta
4 kişilik
311 kcal
18276

Onu duydunuz ya da hiç duymadınız! Biz her ihtimale karşı size lebeniye çorbasından bahsedelim. Gaziantep, Diyarbakır, Urfa gibi farklı bölgelerde yapılan Lebeniye Çorbası; etli, nohutlu, pirinçli ve terbiyeli bir çorbadır. 


Arap kültüründen Türk mutfağına adapte edilen tarifler arasında yer alan lebeniye çorbası tarifi lezzet olarak damak tadımıza bu bahsettiğimiz çorbalar gibi fazlasıyla uyuyor. İçindeki top köfteler ve haşlanmış nohutsa çorbayı neredeyse ana yemek olarak tüketecek kadar sizi doyuruyor.

Pişirmeye Başla

Lebeniye Çorbası Tarifi


Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +
nohut, haşlanmış
1 su bardağı
pirinç
2 yemek kaşığı
süzme yoğurt
1,5 su bardağı
un
2 yemek kaşığı
limon suyu
yarım adet
su
6 su bardağı

Köftesi için

kıyma
200 gram (g)
soğan
1 adet
Knorr Nane
2 tatlı kaşığı
tereyağı
2,5 yemek kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Lebeniye çorbasını hazırlarken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Biri kullanacağınız nohutları en az 6-12 saat arasında suda bekletmiş olmanız. Bir diğeriyse hazırladığınız minik köfteleri çorbanın içersine eklemeden önce una bulamanız. Köfte boyutlarını da eşit hazırlamaya özen gösterin zira aynı boyutlardaki köfteler aynı anda pişecek ve size zaman kazandıracaktır. Daha fazla beklemenize gerek olmadığını düşünerek sizi tarife uğurluyoruz. Terbiye için kullanılan yoğurdun sıcak su etkisiyle kesilmemesi için önce terbiyeyi ılıtın.

Servis Önerisi

Lebeniye Çorbası Tarifi Servis Önerisi:

Servis ederken üzerine kızgın tereyağı, nane ve kırmızı biber hazırlarsanız çorbanın lezzetine lezzet katmış olursunuz. Yanında tırnak pide ya da taze ekmekle servis edin.