Kış hazırlıkları deyince de hepimizin aklına ilk gelen şüphesiz domates konservesi ya da salça olur. Çünkü yaz boyunca yoğun aroması ve kokusuyla yemeklerimizi renklendiren domatesi, mevsim şartları sebebiyle kışın aynı lezzette bulmak mümkün olmaz. İşte bu yüzden, sonbahar yağmurları başlamadan kışlık domates konservelerini hazırlamaya başlayalım.
Domates konservesi aslında temelde basit bir tarif üzerine kurulmuştur. Domateslerin pişirilmesi ve iyice ezildikten sonra kavanozlanması. Ama domates konservenize fark katacak detay adımları tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Biz domates konservesi tarifimizi kabuklarını soyarak hazırlamayı tercih ettik ama siz iyice yıkadığınız domatesleri, kabuklu olarak da kullanabilirsiniz. Domates konservesi hazırlarken, domatesleri pişirmeden rendelemeyi ve bu şekilde kaynatmayı tercih edebilirsiniz ya da piştikten sonra ezebilirsiniz.

Domates konservelerimizi hazırladık, peki şimdi hangi tariflerde kullanabiliriz? Aslında domates konservesini, taze domates kullanarak hazırladığımız tüm yemeklere dahil edebiliriz. Domates konservesi sebze yemeklerine, çorbalara ve soslara domates aroması eklemenin çok kolay bir yoludur.
Domates bizim mutfak kültürümüze sonradan dahil olsa da tariflerimizin vazgeçilmez malzemelerinden biri halinde gelmiştir. Domates sosu denildiğinde akla ilk gelen şüphesiz makarnalar olacaktır! Ekonomikliği ve lezzetiyle sıkça tercih edilen domates soslu makarna tarifinde domates konservesi kullanarak çok daha pratik hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
Domates konservesini, fırında pişen köfte ve patatesin üzerinde sos olarak kullanmaya ne dersiniz? Hem çocukların hem de büyüklerin çok sevdiği fırında domates soslu patatesli köfte tarifimizi mutlaka deneyin!

Domates Konservesi Ne Zaman Yapılır?

Domates konservesi aslında yaz başından itibaren domatesin tazesinin bol bulunduğu herhangi bir zamanda yapılabilir. Genelde, domatesin hem bol bulunduğu hem de fiyatının daha ucuz olduğu Temmuz-Ağustos aylarında domates konservesi yapılır. İklimin daha ılıman olduğu bölgelerde Eylül ayında da domates bol bulunduğundan, domates konservesi yapmak için daha uzun bir döneme sahip olurlar.

Domates Konservesine Tuz Konur Mu?

Domates konservesine tuz konulmasının sebebi tadından ziyade, konservenin uzun süre dayanmasını sağlamaktır. Domates konservesine konulan tuz, doğal bir koruyucu görevi görmektedir. Kısa zaman içinde tüketmeyi planlıyorsanız, tuzsuz ya da az tuzlu olarak domates konservesini hazırlayabilirsiniz. Eğer tuzlu yemeklerden kaçınmanız gerekiyorsa, domates konservesini kullandığınız yemeklere ekstra tuz eklemeyebilirsiniz.

Domates Konservesi Kaç Dakika Kaynatılır?

Domates konservesi hazırlarken, domateslerin kolay ezilebilmesi için yeterince kaynatılması gerekmektedir. Bütün domates konservesi olarak ya da tarifimizde önerdiğimiz gibi 2’ye bölerek hazırlayabileceğiniz domates konservesinin 15-20 dakika kontrollü olarak kaynatılması yeterlidir. Eğer çiğ domatesleri rendeleyerek domates konservenizi hazırlamak isterseniz çabuk yumuşayacakları için kaynatma süresini daha kısa tutabilirsiniz.

Domates Konservesi Nasıl Saklanır, Buzdolabına Konulur mu?

Domates konservesi kavanozlandıktan sonra oda sıcaklığında tutulabilir ama mümkünse serin ve gölge bir yerde saklanmalı, ısı ve güneşe maruz bırakılmamalıdır. Kapaklı mutfak dolaplarında, kilerlerde ya da doğrudan güneş almayan balkonlarda saklanabilir.

Domates konservesi açıldıktan sonra, saklama koşulları biraz değişir ve daha dayanıksız hale gelir. Bu yüzden, kısa süre içinde bitirilmeli ve kapağı sıkıca kapalı şekilde buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Domates Konservesinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Domates konservesi doğru saklama koşullarında muhafaza edilmediğinde, kapağı sıkıca kapatılmadığında ya da doğrudan güneşe maruz kaldığında kolayca bozulabilir. Bozulan domates konservesi, tadındaki aroma kaybından ve ekşimesinden anlaşılır aynı zamanda kokusu da sirkeye benzer bir hal alır. Eğer üzerinde küflenme başladıysa kesinlikle tüketilmemelidir.

Domates Konservesi Kaç Kaloridir?

Domates konservesinin 100 gramı yaklaşık 32,3 kaloridir.

Domates Konservesi Tarifi ve Yapılışı

Hazırlık: 30 Dakika
Pişirme: 30 Dakika
8 Kişilik / Kolay

Malzemeler

5 kilo domates
3 yemek kaşığı tuz

Nasıl Yapılır?

1- Domates kabuklarını soyacak ile soyun.
2- Ortadan ikiye böldükten sonra yeşil ve sert kısımlarını alın.
3- Büyük bir tencereyi ocağa alın ve ısındıktan sonra, ikiye bölünmüş domatesleri içine ekleyin.
4- Tencerenin kapağını kapatın. Kaynayana dek karıştırarak pişirin.
5- Kaynayınca orta ateşe alıp, domatesleri ezerek karıştırın. 
6- Köpüğünü alın.
7- Sıcakken kavanozlara alın ve kavanozların ağzına dek doldurup kapaklarını sıkıca kapatın.