Yemeklerinizin gizli süper kahramanları kim diye soracak olursanız, cevabımız açık ara baharatlar olacaktır. Zaman zaman minik bir tutamla, zaman zaman dolu bir kaşıkla harikalar yaratan baharatlar, ancak ve ancak doğru şekilde saklandıkları taktirde gerçek aromalarını verirler. Nitekim lezzetli bir yemeğin de en önemli noktası; kullanılan her malzemenin taze olmasından geçiyor. Bu nedenle baharatlar her ne kadar dolapta uzun süre durabilseler de, taze kalmaları aromalarını korumalarına neden oluyor. Size vereceğimiz birkaç tüyo ile baharatları ilk aldığınız günkü gibi taze kalmalarını sağlayabilirsiniz.

1- Taze otları buzlukta saklayın:
Özellikle baharın gelmesiyle taze otlara olan düşkünlük artıyor. Taze otları baharat halinde kurutarak, kışa kadar saklamanız da mümkün. Bunun için yapmanız gereken iki yöntem var; bunlardan biri; taze otlarınızı küçükçe doğrayıp buz küplerinin içerisine koymak. Ardından buz küplerini zeytinyağı ile doldurarak bu kalıpları buzlukta dondurmak. Bu sayede yemek yapacağınız zaman yağ miktarını kontrol ederek yiyeceklerinize taze baharat aromaları ekleyebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise taze otları ince ince doğradıktan sonra kilitli buzdolabı poşetine koyup, içindeki havayı vakumlayarak buzlukta saklamaktır. Kullanacağınız zaman yeterli miktarı çıkarıp biraz sudan geçirmeniz yeterli olacaktır.

2- Işık, nem ve sıcaktan korumak:
Baharatların en büyük düşmanları ışık, nem ve sıcak havadır. Bu nedenle baharatlarınızı vakumlu ve hava almayan seramik kavanozlarda ve karanlık bir yerde saklamanız onları koruyacaktır. Bir de baharatları mutfağınızın serin bir köşesinde saklamanız yine onların ömrünü uzatacaktır.

3- Kurutmak ve öğütmek:
Taze otları kuru halde baharat olarak tüketmeyi seviyorsanız; bahar ve yaz aylarında bunlardan bolca alıp kurutarak işe başlayabilirsiniz. Direk güneş ışığı almayan, sıcak ve nemsiz bir ortamda kuruttuğunuz taze otlarınızı hemen öğütmeyin. Yaprak ya da tohum halinde kalan baharatlar aromalarını ve lezzetlerini toz olanlara göre daha uzun süre koruyacaktır. Baharatları her kullanımdan önce bir baharat değirmeninde öğütmeniz onların tazeliğini ve daha uzun süre aromalarını korumasını sağlayacaktır.