Bütün bir tavuktan nasıl tekli parçalar elde edeceğinizi anlatalım.

Tavuğun nasıl parçalandığını bilmeniz, size ekonomik yönden yardımcı olacaktır. Zira paket aldığınız tüm tekli tavuk parçaları, genellikle tavuğu bütün aldığınız fiyata oranla çok daha fazla kaçacaktır. Durum böyle olunca yapmanız gereken tek şey, marketteki bütün haldeki tavuklardan alarak kendi küçük tavuk parçalarınızı elde etmek. Daha sonra bunları buzlukta istediğiniz kadar saklayabilirsiniz.

Tavuk parçalamaya başlamak için önce tavuğun bölgelerini bilmeniz gerekir. Bir tavuktan elde edeceğiniz bölgeler; göğüs, but, kalça, kanatlar ve karkas bölgesidir.

Tavuk parçalamaya önce keskin bir bıçak ve altına nemli kağıt havlu koyduğunuz bir kesme tahtasını alarak başlayın. Daha sonra ilk olarak tavuğun göğüs kısmını yukarıya gelecek şekilde yerleştirin. Bir butu elinizle kavrayın ve diğer elinizle eklem yerini bulun. Daha sonra bıçağı alıp kemiğe dek bir kesik atın. Son olarak but ve kalçayı eklem bölgesinden elinizle kırarak o kısımdan bıçakla beraber bedenden ayırın.

Daha sonra elinizde kalan parçada but ve kalçanın birleşimini ve birbirine bağlı eklemi bulun. Yine bu kısmı da bıçakla verev şekilde kesin.

Ardından kanatların deri fazlalığından bir kesik açın ve yine butta olduğu gibi bedene bağlanan bölgeden bir bıçak darbesiyle keserek çıkarın.

Son olarak tavuğun göğsü yukarı gelecek şekilde kesme tahtasına yerleştirin. Önce boşlukta duran boyun bölgesindeki ince V şekline benzer lades kemiğini çıkarın. Daha sonra göğüsün ortasındaki kıkırdağımsı kemiği takip ederek bıçağınızla tüm göğsü çıkaracak şekilde kesmeye başlayın. Zaten bu aşamada kemik boyunca kestikten sonra elinizle göğsü çekerek çıkarabilirsiniz.