Bazen mutfakta ani bir dalgınlıkla yemeğin tuzu fazla kaçabiliyor. Fakat bu gibi durumlarda paniğe kapılmayın, birkaç temel malzemeyle yemeğinizin lezzetini eskisinden bile iyi bir hale getirmeniz mümkün.

En çok tuzlu olma problemi yaşanılan yemeklerin başında tencere yemekleri geliyor. Yaşanılan bu sorunun çözümüyse çok basit; patates. Bunun sebebiyse patatesin içerisindeki lifli yapının fazla tuzu içine çekebiliyor olması. Oranlar yemeğinizin çok tuzlu ya da az tuzlu olmasına göre değişkenlik gösterirken, ortalama boy bir patates 4-6 kişilik yemeği kurtarmaya yetebiliyor.

Bir diğer tuz problemiyse kırmızı etin marinasyon ya da pişirme aşamasında çok tuzlu olması. Daha önce de belirttiğimiz gibi paniğe gerek yok; eti kurtarmanın da birkaç yolu var. İlk olarak etin tuzlu olduğunu marinasyon aşamasında fark ettiyseniz ve tuz etin içine işlemişse içerisine bir miktar şeker ilave edin. Bunun nedeniyse pekmez, bal gibi tatlı ürünlerin tadı dengeliyor olması. Eğer pişme aşamasında çok tuzlu bir hale geldiyse sebzelerden yardım alabilirsiniz. Etinizi sebzelerle birlikte pişirir veya haşlarsanız, sebzeler etteki fazla tuzu alacaklardır.

Son olarak fazla tuzlu çorbalara gelelim. Çorbanızın tuzlu olması durumunda yine patates size yardımcı olabilir fakat sebze çorbaları için aynı durum pek söz konusu değil. Tam da bu nedenle bu aşamada süte başvurabilirsiniz. Havuç çorbasından mantar çorbasına kadar herhangi bir sebze çorbası çok tuzlu olduğu zaman hem kıvamını açmak hem de lezzetini arttırmak için süte başvuruluyor. Buradaki püf noktaysa, çorbanızın kesilmemesi için oda sıcaklığındaki sütünüzü azar azar ekleyin ve sürekli karıştırın.