ARAMA YAP
15 dk
15 dk
Kolay
4 kişilik
50833

Mantılı çorba olarak da bilinen Yüksük Çorba tarifi, mantı severlerin en sevdiği çorba olmaya aday! Adana yöresine ait, en az bir ana yemek kadar doyurucu olan bu geleneksel çorba; içinde bulunan nohut ve mantıyla beraber lezzetine lezzet katıyor. Kayseri, Mersin gibi farklı şehirlerde pişirilen yüksük çorbasının ana malzemeleri nohut ve mantı! Hazırsanız, sizi önce malzemeler listesine, sonra da yapılışına doğru alalım. Şimdiden afiyet olsun.


Yüksük Çorbası Nasıl Yapılır? 


Ana yemek yerine geçen çorbalar arasında yer alan Yüksük Çorbası sadece kendi başına bile oldukça doyurucu ve besleyici bir tarif. İçerisinde mantı taneleri sizi doyururken, nohut sayesinde de besleyiciliği artıyor,. Yöresine göre yapımı değişen yüksük çorbasına genellikle salça ekleniyor.


Yüksük Çorbası Kaç Kalori?


Bir porsiyon Yüksek Çorbası (260 gram), yaklaşık 190 kaloridir. İçerisinde 18.72 gram karbonhidrat, 6.86 gram protein, 9.81 gram yağ bulunmaktadır. Mantı gibi karbonhidrat içeriği yüksek malzemeler kullanıldığı için kilo verme sürecinde porsiyon kontrolüyle tüketmeniz önerilir.

Pişirmeye Başla

Yüksük Çorbası Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +

Ana Malzemeler

domates salçası
1 yemek kaşığı
tereyağı
1 yemek kaşığı
mantı, dondurulmuş
3 su bardağı
nohut, haşlanmış
2 su bardağı
su, sıcak
8 su bardağı

üzeri için

Knorr Kuru Nane
1 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Yüksük çorbası yaparken mantıların dağılmamasına dikkat etmek gerekiyor. Haşlanacak malzemeleri su kaynadıktan sonra eklemek. Haşlanmış nohut veya bir önceki günden kalan mantıları kullanıyorsanız da dikkat etmeniz gereken, kaynama süresini daha da azaltmak.

Servis Önerisi

Yüksük Çorbası Tarifi Servis Önerisi:

Yüksük çorbasını servis ederken üzerine kızgın yağda pul biber ve nane gezdirebilirsiniz. Ayrıca ince kıyılmış taze otlarla da süsleyebilirsiniz.