ARAMA YAP
30 dk
10 dk
Kolay
4 kişilik
178 kcal
286315

Sigara böreği, patates salatası, yaprak sarma ve kısır. Anne, anneanne ya da babaannelerin günlerinin vazgeçilmez ve değişmez menüsü. Mevsime göre, menüye girenler çıkanlar olabilir; ama kısır sabit kalır. Onca doyurucu yemekle birlikte, en az diğerleri kadar doyurucu olan kısır nasıl tabak tabak yenir, lezzetinden olsa gerek. 


Kısır tarifleri de evden eve değişir. Genelde taze baharatları ve taze soğanı her evde sabittir. Kimisi soğan ve salçayı birlikte kavurup, su ekler ve bulgurları bu suda bekletir. Kimisi de salçayı kaynar su ile açar ve bulgurları şişmesi için bu karışımda bekletir. Bir de tabi eklenen baharatlar değişkenlik gösterir. Yine de bir kısır sever için çoğu kısır lezzetlidir ve kötü kısır yapmak neredeyse imkansızdır.


Kısır, günlerle bütünleşmiş bir yemek olsa da, aslında son derece sağlıklı bir öğlen yemeği veya ara öğündür. Az yağlı ve bol yeşillikli olması bir yana, pilav, bulgur pilavı gibi yemeklerin yarısı kadar yiyip doyabilirsiniz ve uzun süre tok kalırsınız. Ayrıca vegan beslenenler için de ideal bir yemektir kısır.


Bu arada kısır, eşdeğerleri gibi yoruma çok açık bir yemektir. İster salçalı ister salçasız, hatta isterseniz Kuzey Afrika’nın kuskusu gibi etli veya tavuklu yahni gibi pişirebilirsiniz. Sebze ağırlıklı besleniyorsanız da; semizotu, ıspanak gibi yeşillikler ve ızgara sebze ile tam bir öğün oluşturabilirsiniz.


Kısır genelde çay saatlerinin vazgeçilmezidir! Bir kez yapıldığında o kadar çok olur ki; genelde sonraki günlerde de yenilir. Ama biz şimdi çay saatine dönelim. Kısırın yanına ne yapsam diye düşünüyorsanız; sizi Mücver ve Ispanaklı Börek tariflerimize davet ediyoruz!


Eğer 4 kişilik ölçü sizin için fazlaysa, hiç malzemeleri azaltmakla uğraşmayın! Sizi hemen 2 kişilik kısır tarifimize alalım.

Pişirmeye Başla

Kısır Tarifi


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
bulgur, ince
2 su bardağı
su, sıcak
3 su bardağı
domates salçası
1 yemek kaşığı
biber salçası
1 yemek kaşığı
sarımsak, ezilmiş
2 diş
zeytinyağı
3 yemek kaşığı
limon, suyu
Yarım adet
nar ekşisi
2 yemek kaşığı
tuz
Yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
Yarım tatlı kaşığı
Knorr Kimyon
Yarım tatlı kaşığı
kornişon turşu, küçük küp doğranmış
10 adet
maydanoz, kıyılmış
8-10 dal
taze soğan, kıyılmış
8-10 dal
taze nane, kıyılmış
8-10 yaprak
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kısır yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli, hatta tek püf nokta; bulguru tam kıvamında ıslamak. Fazla suda bekleyen ince bulgur, lapa gibi olacaktır, az suda bekleyen bulgur ise fazla dişe gelecek ve sindirimi zor olacaktır.

Servis Önerisi

Kısır Tarifi Servis Önerisi:

Izgara balık, et, köfte veya tavuğun veya ızgara sebzelerin yanında servis edebilirsiniz.