Semizotu Salatası

     (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Bahar ve yaz mevsiminin olmazsa olmazı semizotu tezgahlarda yerini aldı. Bize düşen semizotunu salatası veya yemeğini yaparak sofralara misafir etmek kaldı. 

Semizotu, semizotugiller familyasından bir bitki olup yaprakları salata olarak, ya da pişirilerek yemeklerde kullanılan bir sebze. Sebzeler arasında en fazla Omega-3 içeren semizotunun kökeni Ortadoğu ve Hindistan olmakla beraber dünyanın birçok bölgesinde bulunmakta. Faydaları saymakla bitmeyen semizotunu ister yoğurtla hazırlayıp meze olarak ister bol domates ve soğanlı salatasını hazırlayarak isterseniz de pirinç ve bulgur ekleyerek sıcak yemek olarak servis edebilirsiniz.  

Yoğurtlu Semizotu Nasıl Yapılır? 

Özellikle yaz mevsiminde sıklıkla tercih edilen Yoğurtlu Semizotu salatasını her yemeğin yanına rahatlıkla servis edebilirsiniz. Süzme yoğurt, sarımsak, zeytinyağı ve isterseniz de bol cevizle servis edebilir misafirlerinizin kalbini fethedebilirsiniz. Arzu ederseniz Yoğurtlu Semizotu salatasının içerisine labne, süzme peynir veya farklı kuruyemişler ilave edebilirsiniz. 

Semizotu Salatası

Her yemeğin yanına yakışacak bir salata tarifi karşınızda. Yaz mevsiminin en taze sebzeleriyle hazırlayacağınız domates, salatalık ve kırmızı soğan birlikteliği bu salataya çok yakışacak. Sirkeli suda beklettiğiniz semizotunu kuruladıktan sonra saplarından ayırarak en pratik şekilde hazırlayabilirsiniz. Servis ederken nar ekşisi ilave etmeyi unutmayın. 

Semizotu Yemeği

Sağlıklı, vitamini bol aynı zamanda eşsiz lezzetiyle Semizotu bu sefer sofralara sıcak yemek olarak geliyor. Pişirilmesi ıspanağa benzeyen semizotunu ister pirinç isterseniz de bulgur ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Yapımı son derece pratik olan bu yemeği sıklıkla yapabilirsiniz. Servis ederken yanına ev yoğurdu çok yakışacak bizden söylemesi. 

Semizotu Salatası Malzemeleri

1 demet
semizotu
1 adet
taze soğan
2 adet
domates
2 adet
salatalık
2 yemek kaşığı
zeytinyağı
1 adet
limon, suyu
çeyrek tatlı kaşığı
tuz
Alışveriş Listesine Ekle
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol