ARAMA YAP
60 dk
20 dk
Orta
4 kişilik
273 kcal
9627

Şiş ile pişirmek, Ortadoğu ve Anadolu mutfağından çıkıp dünyada popüler olmuş bir tekniktir. Yüksek sıcaklıktaki ateşin üzerine dizilen şişlerdeki etler eşit ve hızlı pişer. Türkiye’deki meşhur köftelerden Tire Köftesi, Antalya Köftesi ve Burdur Köftesi şişte pişirilerek hazırlanan köfte çeşitleridir. Eğer benzer lezzette bir köfte hazırlamak istiyorsanız, bu tarifimiz tam size göre!

Pişirmeye Başla

Şiş Köfte Tarifi


Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +
kıyma
400 gram (g)
sarımsak
2 diş
soğan, halka dilimlenmiş
2 adet
yumurta
1 adet
zeytinyağı
2 yemek kaşığı
galeta unu
yarım su bardağı
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Kimyon
yarım tatlı kaşığı
Knorr Pul Biber
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
1 tatlı kaşığı
maydanoz, ince kıyılmış
1 yemek kaşığı
kapya biber, halka dilimlenmiş
2 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

• Kolaylık olması ve fırının fazla kirlenmemesi için, ızgaranın üzerine yağlı kağıt koyup, üzerine şişleri dizin. • Köftelerin daha lezzetli olması ve pişerken dağılmaması için köfte harcını yoğurduktan sonra en az bir gece buzdolabında dinlendirin. • Köfteleri şişlere geçirdikten sonra da 3-4 saat buzdolabında dinlendirmeniz daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. • Damak tadınıza göre kıymanın %40’ını kuzu kıyma olarak ekleyebilirsiniz. Dilerseniz galeta unu yerine bayat ekmek içi de ekleyebilirsiniz.

Servis Önerisi

Şiş Köfte Tarifi Servis Önerisi:

Protein oranı yüksek bir ana yemek alternatifi olduğu için yanında bol yeşillikli salata ve sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıyla servis edebilirsiniz. Ayrıca şiş köftenin yanına bol soğanlı piyaz da çok yakışır.