Pilav yapmak marifet gerektiren bir iş olabilir ancak kullandığınız pirinci ve gereken tekniği bildiğiniz sürece bir daha hiç bir pilavınız sürpriz olmayacak.

Pirincinizi bilmeniz önemli zira pirincinizi tanımak size hem zaman kazandıracak hem de pirinç-su oranını daha iyi kavramanızı sağlayacak. Bunun yanı doğru tarife doğru pilavı seçebileceksiniz.

İşte mutfağınızda olabilecek pirinç çeşitleri:

Baldo: Türkiye’de en çok tüketilen pirinçtir. İri taneli yapısı ve yüksek su çekme kapasitesi ile pişirildiğinde tane tane ayrılır. Sebzeli ve baklagilli pilavlar için tercih edilir.

Arborio: Arborio nişasta açısından fazlasıyla zengin bir pirinçtir. Hemen hemen her tür risotto tarifinde kullanılan Arborio’nun anavatanı İtalya’dır. Risotto; aromatik bir suyun pirince devamlı eklenmesiyle elde edilir, bu nedenle Arborio pirinci fazlasıyla su çekebilir. Risotto ve arancini için tercih edilir.

Yasemin (Jasmine): Aromatik pirinçler sınıfına giren yasemin pirinci Tayland’da yetişir. Hem beyaz hem kahverengi ürün vermesiyle de bilinen bu pirinç çeşidi ince uzun taneleri ve az nişasta oranıyla, piştiğinde tane tane olur. Yasemin pirinci Asya mutfağında oldukça tercih edilir.