ARAMA YAP
15 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
166 kcal
235774

Orta Doğu’da her ülkenin kendine has humusu vardır. Birbirlerine çok benzer tariflerdir, bazen kültürden kültüre malzemede veya sunumda ufak değişiklikler olabilir. Humus kelimesi, Arapça nohut anlamına gelen ‘hummus’tan gelir. İlk humus tarifine, Arapça bir yemek kitabında rastlanır; sirke ve limon turşusu ile yapılır ancak içinde tahin ve sarımsak yoktur.

Humus bir başlangıç veya dip sos olarak servis edilir. Dip sos olarak servis edildiğinde yanına lavaş veya pita konulur, garnitür olarak da falafelin yanında servis edilir. Humus garnitür veya sos olabildiği gibi, humusun da kendi garnitürleri vardır. Doğranmış domates, salatalık, nohut, karamelize soğan veya kimyon en yaygın olanları. Daha yeni humus yorumlarında ise avokado, fesleğen konulduğunu görebiliriz.

Humusun yanına ne yakışır derseniz aklımıza ilk gelenlerden biri içli köfte olacaktır! Öyleyse gelin içli köfte ile hangi tarifler uyumlu olur öğrenmek için içli köftenin yanına ne iyi gider yazımıza göz atalım!

Humus Sıcak Servis Edilir mi?

Tabi, edilebilir. Sıcak servis edeceğiniz humusla ilgili dikkat etmeniz gereken bir nokta var; soğuk olarak servis olduğunuz humusa göre sulu kıvamda bir humus hazırlamalısınız. Çünkü pişen humusta, nohutlar daha çok suyu çeker ve tam kıvamında olan humusunuz, kaskatı bir püreye dönmüş olabilir.

Humusu sıcak servis edecekseniz, pastırma veya sucuk eklemeyi unutmayın.

Kolay Humus Nasıl Yapılır?

Nohut haşlamak bazı günler zor gelebilir. Zor doğru kelime olmadı, hazırlığı olan bir işlem demek daha doğru olur. Bir gece önceden nohutları sıcak suda bekletmeyi unuttuysanız, iki çözümünüz var; birincisi nohutları düdüklü tencerede pişirmek, ikincisi humusu nohut unu ile yapmak.

Evde yaptığım humus restorandaki kadar pürüzsüz olmuyor? gibi sorular duymuşsunuzdur. Cevap, restoranlarda humusu nohut unu ile yapmaları. Mutfak robotuna nohut unu, su, limon suyu, tahin, sarımsak, zeytinyağı ve kimyonu koyup, humus kıvamına gelene kadar çekin. Humusunuz hazır!

Humusu bir ana yemek ile servis edecekseniz; bu yemek kesinlikle bir Izgara olmalı. Bizim favori eşleşmemiz ise Izgara Antrikot!


Pişirmeye Başla

Humus Tarifi


Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +
nohut
2 su bardağı
tahin
4-5 yemek kaşığı
sarımsak
2 diş
limon, suyu
1 adet
su, ılık
3 yemek kaşığı
Knorr Kimyon
Çeyrek tatlı kaşığı
tuz
Çeyrek tatlı kaşığı
Knorr Pul Biber
Çeyrek tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Humusunuz katı olursa, biraz su ile kıvamını daha akışkanlaştırmaya dikkat edin. Zaten katı olan humus, buzdolabında veya dışarıda bekledikçe daha da katılaşacaktır. 

Servis Önerisi

Humus Tarifi Servis Önerisi:

Haşladığınız nohutlardan birkaç tanesini ayırıp, onları paprika ve kimyon ile zeytinyağında dışları çıtır çıtır olana kadar pişirin. Humusunuzu tabakladıktan sonra, üzerine nohutlar, biraz daha kimyon ve zeytinyağı ile servis edebilirsiniz.