ARAMA YAP
15 dk
40 dk
Orta
4 kişilik
143 kcal
65570

Et kavurma, çoğumuza kurban bayramını çağrıştırır. Ailesi kurban kesenler bilir, kurban kesildikten hemen sonra, evde kavurma yapılır. Kurban neredeyse tüm kültürde görülen bir ritüel. Antik çağlarda kurbanlar, tanrıları memnun etme veya doğa olaylarını değiştirme amacıyla verilirmiş.


Aslında ilk başta kavurmanın amacı, kesilen eti hemen yemek değil, eti uzun süre saklamakmış. Et, önce kuşbaşı kesilir, haşlanır ve süzülür, ayrı bir tencerede et yağlarının eritilir, bolca tuz ile haşlanan etler kavrulup, küplerde saklanır. Saklanan etler etli yemeklerde ve pidelerde kullanılır.


Günümüzde et kavurma, saklanmak için değil, hemen pişirilip yenmek için yapılan, çok lezzetli, kolay ve sade bir yemektir. 


Şimdi tarifimize geçelim!

Pişirmeye Başla

Et Kavurma Tarifi


Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +
kuzu but, kuşbaşı doğranmış
800 gram (g)
kuyruk yağı, ince doğranmış
100 gram (g)
kuru soğan, orta boy, küp doğranmış
2 adet
yeşil biber, dilimlenmiş
4 adet
domates, kabuğu alınmış, küp doğranmış
3 adet
tuz
1,5 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı
Knorr Pul Biber
1+ yarım tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Genellikle kurban kesildiğinde ve hayvanın kesiminden 2 saat içinde ocakta veya saçta pişirilen geleneksel bir yemeğimizdir. Sebzelerin erimeden hafif dirice olması tadını geliştirip, lezzeti artırır. Etin taze kesimden olması tavsiye olunur. Arzu ederseniz, dana etiyle de yapılabilir. Pişme süresi uzayabilir.

Servis Önerisi

Et Kavurma Tarifi Servis Önerisi:

Et kavurmanın yanına, en güzel tereyağlı şehriyeli pilav, patates püresi veya çoban salata gider.