ARAMA YAP
30 dk
30 dk
Orta
4 kişilik
37432

Geleneksel sokak lezzetlerimizin en sevileni lahmacun evde de kolaylıkla hazırlanabilir. Hemen denemek isterseniz tarife bekliyoruz. 

İstanbul’a ilk geldiği dönemlerde Eminönü’nde ahşap kol sepetlerinde satılan lahmacun, simit ve salatalıkla birlikte en eski sokak yemeklerinden. İçine bol malzeme koyup sardıktan sonra sizi bambaşka lezzet diyarlarına taşıyor. İncecik hamuru, tam kıvamında harcı derken ‘evde lahmacun nasıl yapılır?’ diyebilirsiniz. Basit bir tarifle sizi evin lahmacun şefine dönüştürebiliriz. İşin ilk sırrı hamurunda…  

Evde Lahmacun Hamuru Nasıl Açılır?  

Lahmacun hamurunu mayalı ya da mayasız olarak tercih edebilirsiniz. Mayalı lahmacun hamuru için öncelikle mayayı ılık su ile aktive etmeniz gerekiyor. Ardından un, tuz, maya, su ya da süt ekleyerek kıvamlı bir hamur elde etmeniz gerek. İdeal hamur kıvamına ulaşması için mayalı hamurun üzerine nemli bez örtüp oda sıcaklığında 40-45 dakika bekletin. Mayalı hamur ile yapacağınız lahmacun daha kabarık formda olacaktır. Mayalanan hamuru mandalina büyüklüğünde parçalara ayırarak unlu tezgahta dilediğiniz büyüklükte açabilirsiniz. Mayasız lahmacun hamuru için ihtiyacınız olanlar un, tuz, su ve biraz şeker. Mayalanma süresi olmadığı için hamurunuzu açılacak kıvama getirdikten sonra küçük parçalara ayırarak harçla buluşturmaya hazır hale getirebilirsiniz.   

Hamurunu daha kıvamlı ve kabarık tercih ederseniz kuru maya kullanabilirsiniz. Ancak klasik lahmacun hamurunda maya kullanılmıyor. Maya kullanmayı tercih ederseniz hamurun kabarması için yeterince dinlendirmeyi ihmal etmeyin. Harcını hazırlarken çok sulu ya da kuru kalmamasına, cıvık bir harç elde etmeye dikkat edin. Böylece hem hamurunuzu gerektiği kadar ıslatacak hem de fazlaya kaçmayarak çıtır pişmesini sağlayacaksınız. Önce hamurunuzu hazırlayın. Böylece harcınızı hazırlarken hamurunuzu da dinlendirmiş olursunuz. Unu eleyerek kullanırsanız hamurun kıvamını daha kolay tutturmanıza yardımcı olur.

‘Ev yapımı lahmacun kaç kaloridir?’ diye düşünmeden keyifle yiyeceğiniz bir yemek için sizi adım adım evde pratik lahmacun tarifine alalım.   

Pişirmeye Başla

Ev Yapımı Fırında Lahmacun


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
un
3.5 su bardağı
su
1 + Çeyrek su bardağı
tuz, (hamur için)
Yarım tatlı kaşığı
şeker
Çeyrek tatlı kaşığı

Harç İçin

kıyma
400 gram (g)
domates, büyük
1 adet
acı kırmızı biber, doğranmış
1 adet
sivri biber, doğranmış
4 adet
soğan, büyük boy, doğranmış
1 adet
sarımsak, ezilmiş
1 diş
biber salçası
1 yemek kaşığı
maydanoz, doğranmış
yarım demet
tuz, (harç için)
Çeyrek tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
Çeyrek tatlı kaşığı
Knorr Tatlı Toz Kırmızı Biber
Çeyrek tatlı kaşığı
kuru maya
1 tatlı kaşığı