Kaç Kişilik: 4

Ev Yapımı Fırında Lahmacun


Tuğçe Aydemir;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Dinlenme
30
Dakika
Zorluk
Orta

Geleneksel sokak lezzetlerimizin en sevileni lahmacun evde de kolaylıkla hazırlanabilir. Hemen denemek isterseniz tarife bekliyoruz. 

İstanbul’a ilk geldiği dönemlerde Eminönü’nde ahşap kol sepetlerinde satılan lahmacun, simit ve salatalıkla birlikte en eski sokak yemeklerinden. İçine bol malzeme koyup sardıktan sonra sizi bambaşka lezzet diyarlarına taşıyor. İncecik hamuru, tam kıvamında harcı derken ‘evde lahmacun nasıl yapılır?’ diyebilirsiniz. Basit bir tarifle sizi evin lahmacun şefine dönüştürebiliriz. İşin ilk sırrı hamurunda…  

Evde Lahmacun Hamuru Nasıl Açılır?  

Lahmacun hamurunu mayalı ya da mayasız olarak tercih edebilirsiniz. Mayalı lahmacun hamuru için öncelikle mayayı ılık su ile aktive etmeniz gerekiyor. Ardından un, tuz, maya, su ya da süt ekleyerek kıvamlı bir hamur elde etmeniz gerek. İdeal hamur kıvamına ulaşması için mayalı hamurun üzerine nemli bez örtüp oda sıcaklığında 40-45 dakika bekletin. Mayalı hamur ile yapacağınız lahmacun daha kabarık formda olacaktır. Mayalanan hamuru mandalina büyüklüğünde parçalara ayırarak unlu tezgahta dilediğiniz büyüklükte açabilirsiniz. Mayasız lahmacun hamuru için ihtiyacınız olanlar un, tuz, su ve biraz şeker. Mayalanma süresi olmadığı için hamurunuzu açılacak kıvama getirdikten sonra küçük parçalara ayırarak harçla buluşturmaya hazır hale getirebilirsiniz.   

Hamurunu daha kıvamlı ve kabarık tercih ederseniz kuru maya kullanabilirsiniz. Ancak klasik lahmacun hamurunda maya kullanılmıyor. Maya kullanmayı tercih ederseniz hamurun kabarması için yeterince dinlendirmeyi ihmal etmeyin. Harcını hazırlarken çok sulu ya da kuru kalmamasına, cıvık bir harç elde etmeye dikkat edin. Böylece hem hamurunuzu gerektiği kadar ıslatacak hem de fazlaya kaçmayarak çıtır pişmesini sağlayacaksınız. Önce hamurunuzu hazırlayın. Böylece harcınızı hazırlarken hamurunuzu da dinlendirmiş olursunuz. Unu eleyerek kullanırsanız hamurun kıvamını daha kolay tutturmanıza yardımcı olur.

‘Ev yapımı lahmacun kaç kaloridir?’ diye düşünmeden keyifle yiyeceğiniz bir yemek için sizi adım adım evde pratik lahmacun tarifine alalım.   

Ev Yapımı Fırında Lahmacun Malzemeleri

3.5 su bardağı
un
1 + Çeyrek su bardağı
su
Yarım tatlı kaşığı
tuz, (hamur için)
Çeyrek tatlı kaşığı
şeker

Harç İçin

400 gram (g)
kıyma
1 adet
domates, büyük
1 adet
acı kırmızı biber, doğranmış
4 adet
sivri biber, doğranmış
1 adet
soğan, büyük boy, doğranmış
1 diş
sarımsak, ezilmiş
1 yemek kaşığı
biber salçası
yarım demet
maydanoz, doğranmış
Çeyrek tatlı kaşığı
tuz, (harç için)
Çeyrek tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
Çeyrek tatlı kaşığı
Knorr Tatlı Toz Kırmızı Biber
1 tatlı kaşığı
kuru maya
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol