Kaç Kişilik: 8 Kaç Kalori: 200

Brioche Tarifi


Emre Ulu;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
45
Dakika
Zorluk
Kolay

Fransız Devrimi’ni –pek istemeyerek de olsa- ateşleyen Marie Antoinette, ekmek bulamayan halka “Ekmek yoksa, pasta yesinler.” dememiştir, “Ekmek yoksa brioche yesinler.” demiştir. Aslında bu iki cümle de Kraliçe Antoinette’e ait değildir, Jean Jacques Rousseau’nun İtiraflar’ında yazdığı ve adını vermediği kötü kraliçeye aittir. Ama bu başka bir konu.


Brioche ekmeğinin kökeni Viking’lere gidiyor. Brioche ne demek dersek, kelime bris (yoğur) ve hocher (karıştır) köklerinden oluşur. Ama Brioche bir Fransız ekmeği olarak kabul edilir ve Vikingler’dense Fransa kökeninden bahsedilir. Bu arada bir çok sessiz harften oluşan brioche nasıl okunur diyecek olursak, doğru okunuş “biriyoş” tur.


Fırınlarda sık gördüğümüz ekmekler kabaca, un, su, maya ve tuz ile yapılır. Brioche gibi ekmeklere ise ‘zengin ekmek’ denilir, bu ekmeklerin içeriğinde tereyağ, yumurta, şeker ve bazı tariflerde süt de olur. Zengin ekmekler, tarih boyunca elit sınıf ekmeği olarak kabul edilmiş, davetlerde servis edilir ve bu ekmeklere asil ekmek (royal bread) denilirmiş. Hatta Brioche’un İtalyan kuzeni olan Pandoro’nun kelime anlamı ‘altın ekmek’tir.

Dinsel değeri olan, Hristiyanların Paskalya çöreği ve Yahudiler’in Şabat ve dini bayramlarda yaptığı Hala ekmeği de, zengin ekmeklere birer örnektir.

Yoğun tereyağ ve yumurta kullanılarak hazırlanan Brioche ekmeği o kadar lezzetlidir ki, kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeğinde, hatta gece kaçamaklarında tüketebilirsiniz. Brioche’u çok seveceğinizi düşünüp, her aklınıza geldiğinde yeme önerimiz dışında, burger ekmeği olarak veya Brioche2u yaptıktan 2-3 gün sonra tatlı yumurtalı ekmek (pain perdu veya French toast) ya da ekmek tatlısı (bread pudding) olarak tüketebilirsiniz.


Bir çok ekmeğin, özellikle de ekşi mayalı ekmeklerin aksine, Brioche kısa mayalanma süresi olan bir ekmek olduğundan, beklemeye sabrı olmayanların bile rahatlıkla yaptığı bir ekmektir. Önlüğümüzü giyelim, haydi şimdi biraz ellerimizi kirletelim!

Brioche Tarifi Malzemeleri

2 su bardağı
un
2 yemek kaşığı
şeker
1 tatlı kaşığı
tuz
2 su bardağı
su, ılık
1 yemek kaşığı
yaş maya, 12 gram
3 adet
yumurta
1,5 su bardağı
tereyağı
Püf Noktası

Brioche Tarifi Püf Noktaları

Öncelikle tezgahınızda öncelikle kendinize yer açın, çünkü çalışma alanımızın etrafını da biraz una ve hamura bulayacağız. Bir yandan yumurtaları sarısı ve beyazı karışacak kadar çırpın ve tereyağı küp şeklinde kesip, bir kaseye koyun. Tezgaha unu dökün ve ortasında bir çukur oluşturun. Çukurun ortasına yumurta, maya, su ve şekeri koyup, üzerine kenarlardan un eklemeye başlayın.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol