ARAMA YAP
20 dk
70 dk
Orta
16 kişilik
326 kcal
4895

Ne kek ne pasta… Ekmeği muzun içine koymak kimin aklına gelir? Kimin aklına geldiğini bilmiyoruz ama iyi ki gelmiş.


İlk olarak 1930’lu yıllarda ortaya çıkan ve banana bread tarifi olarak da bilinen muzlu ekmek tarifi, fazla alışkın olmadığımız bir lezzet olarak kulağa gelse de aslında kararıp yüzüne bakmadığımız meyvenizi değerlendirmenin en lezzetli yolu.


Kahvaltı ya da çay saati için ideal olan muzlu ekmek içine koyacağınız Calvé Sürülebilir Fıstık Ezmesi ile kendinizi bir şenlikte hissetmenizi sağlıyor. İçinize tercihen koyacağınız birkaç ceviz veya badem de potasyum, B6 ve C vitamini deposu olan fıstık ezmeli muzlu ekmeğin lezzetini arşa çıkartıyor. Muz ekmeği bir pasta gibi yense de üzerine Calvé Sürülebilir Fıstık Ezmesi sürerek tatlı krizlerinize sağlıklı bir yolla dur diyebilirsiniz. Tamamen soğuduğunda tadına tat katan muzlu ekmek tarifimiz için sayfamıza göz atın.

Pişirmeye Başla

Fıstık Ezmeli Muzlu Ekmek Tarifi

;

Malzemeler

- 16 kişi +
margarin
175 gram (g)
şeker
200 gram (g)
un
350 gram (g)
kakao
50 gram (g)
kabartma tozu
yarım tatlı kaşığı
tuz
çeyrek tatlı kaşığı
muz, olgun
2 adet
krema
3 yemek kaşığı
limon suyu
1 tatlı kaşığı
Calvé Sürülebilir Fıstık Ezmesi
3 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Evinizde bulunan malzemelerle kolayca hazırlanabilen muzlu ekmek yapmanın püf noktalarından birisi mutlaka olgunlaşmış muz kullanmak. Olgunlaşmış muzlar daha tatlı oldukları için rafine şekeri daha fazla kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca güzel bir muzlu ekmek tarifinde hamurunuzu çok karıştırmamanız gerekiyor. Hamuru çok fazla karıştırdığınız zaman elde etmeniz gereken nemli kıvama ulaşamıyorsunuz.