Siz de sebzelerin, o¨zellikle de yes¸illiklerin su¨rekli bozulmasından, kurumasından sıkıldınız mı? I·s¸te sizin ic¸in hazırladıgˆımız, buzdolabınızda u¨ru¨nlerin daha taze kalmasını sagˆlayacak mutfak sırları.

1-Yes¸il otları, o¨rnegˆin maydanozu, egˆer bu¨tu¨n halde kullanmayacaksanız, dogˆrayın ve agˆzı kilitli bir pos¸ette saklayın. Bu s¸ekilde dondurarak 8 ay boyunca, dondurmadan 20 gu¨ne kadar saklayabilirseniz. Egˆer bu¨tu¨n kullanacaksanız, tu¨m demeti kagˆıt havlu ile sarıp, ardından strec¸ filmle kaplayarak buzdolabına kaldırın.

2-Anında ku¨flenen limonlar ic¸in ise taktik aynı: Havayla temasını kesmek. Limonları tek tek strec¸ filmle kaplayıp 1 ay kadar buzdolabında, 10 ay kadar da buzlukta saklayabilirsiniz.

3-Patateslerin filizlenerek bozulmasını o¨nlemek ic¸in, sakladıgˆınız yere bir adet elma koyun. Bo¨ylece patateslerin o¨mru¨ uzayacaktır.

4-Dolaba koydugˆunuz u¨ru¨nleri tam sıgˆabilecekleri kaplara koyun. Ku¨c¸u¨k malzemeleri bu¨yu¨k kaplarda saklamayın. U¨ru¨nlerinizi kendi boyutlarına yakın kaplarda saklayın. Bu hem u¨ru¨nu¨n olması gereken sogˆuklugˆa daha kısa su¨rede gelmesini sagˆlayacak, hem de buzdolabınızın performansını arttıracaktır.

5-Dolaba kaldırdıgˆınız her u¨ru¨nu¨ strec¸ film ile kaplayarak, o¨mru¨nu¨ uzatabilir ve c¸apraz bulas¸ma adını verdigˆimiz, enfeksiyon riskini neredeyse sıfıra indirebilirsiniz.