Beşamel
Un, tereyağı ve süt temelli olan beşamel sos, hazırlandığında krem rengi olmalıdır. Bu sostan türeyen soslardan; mornay, hardal sosları ve soubise de hazırlanabilir.

Espagnole
Kahverengi sos olarak da literatüre geçer. Sığır kemiklerinin önce fırınlanması sonra sos süzülmeden içine atılmasından dolayı kahverengi bir renk alır. Bir önceki sos olan beşamel gibi, Espagnole sos da un ve tereyağı bazlıdır. Bordelaise ve Robert gibi yan soslar Espagnole sostan türer.

Hollandez
Tereyağı temelli bir sostur. Yumurta sarıları ve tereyağı kullanarak hazırlanır. Hazırlanırken kesilme riski yüksek olduğundan dikkatlice hazırlanmalıdır. Hazır olduğunda rengi yumurta sarısında birazcık açık bir renge döner. Dünyada en yaygın kullanıldığı tarif Egg Benedict’tir.

Egg Benedict tarifimize linkten ulaşabilirsiniz. 

Domates Sos
Adından anlaşıldığı üzere domates temelli bir sostur. Domateslerin önce zeytinyağı ile kavrulmasının ardından, karabiber ve sarımsak ile tatlandırılmasıyla hazırlanır. En yaygın kullanım yeri makarnalardır. Domates sosundan türeyen yan soslar arasında; Bolonez sos ve Portugez sos vardır.

Veloute
Tereyağı ve un bazlı bir sostur. Tavuk, balık ya da dana suyunun bir tencerede kaynama noktasına getirilip çektirilmesiyle elde edilen kıvamlı suya, tereyağı ve un karışımı eklenerek hazırlanır. Kıvam ve aroma açısından yoğun bir sostur. Çorbalarda servis edilebileceği gibi hazırlandıktan sonra süzgeçten geçirilerek yemeklerin üzerinde de servise sunulabilir.