Arzum İndirim
Kaç Kişilik: 4

Evde Cevizli Ekmek Yapımı


Emre Ulu;
12.10.2021
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
60
Dakika
Zorluk
Kolay

Başlı başına bir atıştırmalık olabilecek Cevizli Ekmek tarifi için mutfağa doğru yol alıyoruz. Ekmekle mükemmel bir uyum yakalayan ceviz, hem yediğiniz dilimin doyuruculuğunu artırıyor hem de ekmek hamurunun lezzetini belirginleştiriyor. Yemeğinizin yanında yiyebileceğiniz favori ekmeklerinizden biri olabilecek cevizli ekmeği, dilimleyip üzerinde otlu peynir karışımlarıyla servis ederek çay saatleriniz için de şık bir sunum elde edebilirsiniz. Cevizli ekmekle çok yakışacak lor peynirli kahvaltılık mezelere de buradan ulaşabilirsiniz. Cevizli ekmeğinizle farklı kahvaltı mezeleri denemek isterseniz keyifle yenecek zeytinli meze, ekmeğe sürmeden duramayacağınız acuka ve peynirli meze içinse sizi buraya alalım. Ekmeğe reçel sürüp yemeyi sevenleri de unutmadık ve cevizle harika uyum sağlayacak Turunç Reçeli ile geldik. 

Tarifinizde mükemmel sonucu elde etmek için kendi ayıkladığınız kabuklu cevizleri tercih edin. Yoğun bir lezzet almak istiyorsanız cevizleri önce fırında 10 dakika kavurup dinlendirdikten sonra kullanmayı deneyebilirsiniz. Ekmeği cevizle birlikte pişirmek zaman zaman cevizin ekmeğe hafif mora kaçan uçuk bir renk vermesine neden olabilir. Eğer renk konusu sizi rahatsız ediyorsa pekan cevizi kullanarak beyazlığı koruyabilirsiniz. Tam potansiyelinde yükselmiş kabarık bir ekmek için aktif kuru maya tercih edebilirsiniz. Hamurun mayalanma süresi ortamın nemine ve sıcaklığına göre değişiklik gösterebilir. Yaz aylarına nem oranı sebebiyle hamurunuzu daha serin bir alanda bekletin. Hamur iki katına çıkana dek beklediğinizden emin olun. Şimdi buyurun ‘Cevizli ekmek nasıl yapılır?’ sorusunun cevabını bulmaya.  

Evde Ekmek Yapımı Tarifi

Tarihe hızlıca dönüp baktığımızda, ekmek dediğimiz zaman sayesinde insanlığı kurulu düzene geçiren ve sofraların vazgeçilmezi haline gelen bir malzemeden bahsediyoruz. Ancak biz size, ekmeğin tarihini anlatmayı değil, kendi ekmeğinizi yapmayı anlatalım istiyoruz. Öncelikle bunun için ihtiyaç listesinin uzayıp gitmesine gerek yok. Tek ihtiyacınız un, maya, su, tuz ve sabır! Pratik yöntemlerle kendi ekmeğinizi yapmak için tüm donanıma sahipsiniz. İlk seferinde doğru yapmak zorunda olmadığınızı ve bir yarışmanın içinde de yer almadığınızı şimdiden hatırlatalım. Garantili ve kolay evde ekmek yapımı için birçok bilgiyi yazımızda derledik. Ekmek kokusu eksik olmasın evinizden…

Evde Cevizli Ekmek Yapımı Malzemeleri

500 gram (g)
un
300 mililitre (ml)
su, oda sıcaklığında
1 tatlı kaşığı
tuz
7 gram (g)
aktif kuru maya
4 yemek kaşığı
zeytinyağı
200 gram (g)
ceviz, kabaca doğranmış
Alışveriş Listesine Ekle
Asıl Yayın Tarihi: 03.05.2020
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol