Kendi Ekmeğini Yapmanın Dayanılmaz Hafifliği

Tarihe hızlıca dönüp baktığımızda, ekmek dediğimiz zaman sayesinde insanlığı kurulu düzene geçiren ve sofraların vazgeçilmezi haline gelen bir malzemeden bahsediyoruz. Ancak biz size, ekmeğin tarihini anlatmayı değil, kendi ekmeğinizi yapmayı anlatalım istiyoruz.

Öncelikle bunun için ihtiyaç listesinin uzayıp gitmesine gerek yok. Tek ihtiyacınız un, maya, su, tuz ve marifetli elleriniz. Tabii fırını da unutmamak lazım. Düşünsenize, hafta sonu gelmiş, hava sizi dışarıya davet etmiyor ve evde yapacak daha güzel bir şey de bulabilmiş değilsiniz. Şansınız var ki üstünde tüten dumanıyla içinizi ısıtacak bir ev aktivitesiyle karşı karşıyasınız. Pratik yöntemlerle kendi ekmeğinizi yapmak için tüm donanıma sahipsiniz. İlk seferinde doğru yapmak zorunda olmadığınızı ve bir yarışmanın içinde de yer almadığınızı şimdiden hatırlatalım.

Çavdar, arpa, tam buğday, mısır, siyez unu ve daha nicesi… Kullanabileceğiniz unlar o kadar çeşitli ki her seferinde birini deneseniz bile bitmek bilmez. Kullanacağınız unu seçme özgürlüğünüzün yanı sıra yapacağınız ekmeğin de aromasını seçmek de size kalmış; cevizli, otlu, zeytinli, ekşi mayalı ve daha fazlası bir tarif uzağınızda… 

Şimdi denemeye başlayıp sevdiklerinize kendi yaptığınız ekmekleri ikram edebilir, eve ekmek getirenden değil evde ekmek yapan olabilirsiniz . Unutmayın, kendi ekmeğinizin kokusu da dokusu da, size çocukluğunuzda fırından aldığınız o mis gibi ekmeklerle doğru bir yolculuğa çıkaracak.

Döküm tencerede ekmek tarifimiz için tıklayın.