Tarihin en eski tarifleri arasında yer alan ekmek, besleyici bir karbonhidratın en çok sevilen formu diyebiliriz. Bölgeye, inançlara, pişirme tarzına, içeriğine ve şekline göre farklı isimler alan ekmekler; yörelerin ve burada yaşayan insanların yaşamları hakkında da bilgi veren sosyolojik gıdalardan bir tanesi.

Un ve suyun basitçe buluşmasından ortaya çıkan bilinen ekmeklerden bazılarıysa şöyle:

Baget Ekmek
Viyana’da doğmasına rağmen Fransa’nın ikonu haline gelmiş, üzeri çizikli uzun bir ekmeğe deniyor. Soğuk sandviç ve kanepelerin vazgeçilmezi olan ekmek kepekli, çavdarlı, susamlı gibi farklı içeriklerde de yapılabiliniyor.

Bublik Ekmek
Polonya’nın çok sevilen, donut şeklinde tatlı bir ekmeğine deniyor. Süt, tereyağı ve yumurta beyazının birleşmesinden meydana gelen ve kahve ya da çayın yanında özel bir lezzet olarak yerini alıyor.

Ciabatta
İtalya’nın ünlüsü çapata ekmeği, pideye benzemekte. Zeytinyağı ve zeytinle özdeşleşen ciabatta, soğuk sanviçlerin en çok tercih edilen ekmeği sayılıyor.

Tortilla
Meksika’nın simgesi haline gelmiş tortilla, mısır unu kullanılarak hazırlanıyor. Türkiye’de yapılan yufka ekmeği ya da lavaş, tortillaya benziyor diyebiliriz.

Naan
Naan, Hindistan’da köri ile sunulan düz formlu bir ekmek çeşidi. Maya içerdiğinden yumuşak ve kıvamlı olan bu ekmek pita, pide ve lavaşın karışımına benziyor diyebiliriz.

Anpan
Mayalı poğaçaya benzer ekmek türüne deniyor. Japon mutfağının en sevilen lezzetleri arasında yer alıyor. İçerisinde fasulye ezmesi, kestane gibi doldular yer alıyor.

Tunnbröd
Yulaf, arpa ve buğday karışımı ile yapılan yumuşak ve düz ekmek. İsveç’in en sevilen lezzetleri arasında yer alan tunnbröd ekmek çoğunlukla dürüm gibi kullanılıyor.

Tiger Bread
Susam yağının yoğun olarak kullanıldığı Hollanda ekmeği beyaz undan yapılıyor. Aromalı ekmeğin yüzeyi pişmeden önce pirinç hamuru ile boyanıyor ve bu sayede yüzeyinde çatlaklı dokular oluşuyor, ismini de buradan alıyor demek mümkün.

Tandır Ekmeği
Geleneksel olarak Türkiye’de yapılan bir ekmektir. Pişmiş topraktan yapılan gömme tandır fırını içinde hazırlanan ekmek mayalı hamurdan yapılmaktadır ve tok bir yapıya sahiptir.

Lavaş Ekmeği
Meksika’nın tortillasına benzeyen lavaş ekmeği, Türk mutfağının en sevilen ekmeklerinden biridir. Form olara ince ve yumuşak olması dürüm gibi yiyeceklerde kullanılmasını sağlar. Tavada ya da sacda yapılabilir.

Evinizde farklı bir lezzet denemek için Soğanlı Ekmek tarifimize göz atabilirsiniz.