Büyük sofralar kurmak kültürümüzün bir parçası, bol bol yemek yapmak ve paylaşmak bizim kanımızda var. Ancak günün sonunda bu yemeklerden mutlaka artıyor. Her ne kadar ertesi gün ısıtıp aynı yemeği tekrar keyifle yeme şansınız olsa da, birkaç küçük eklemeyle yepyeni bir tarif üretebilirsiniz. Böylece elinizde bütün tavuktan ya da fazladan yapılmış pilavdan kalsa bile, takip edebileceğiniz birkaç adımla hem ziyandan kurtulabilir hem de kalan yemeklerle yepyeni bir sofra hazırlayabilirsiniz.

Etlerin etinden de kemiğinden de yararlanın.

Davet günlerinde bütün bir tavuk ya da koca bir kafes pirzola hazırlayacaksanız, bu yemeklerin fazlalıkları yepyeni bir yemekler yapmak için birebirdir. Örneğin tavuk etinin kalan parçalarını bir kaba alarak, biraz sos ve sebzelerle yeni bir öğün tarif geliştirebilir, bu karışımı sandviçlerde, salatalarda ya da sade olarak tüketebilirsiniz. Pirzola ya da tavuğun arta kalan kemikleriniyse biraz zeytinyağı ile fırınladıktan sonra, bir tencerede suyla kaynatarak kemik suyu elde edebilirsiniz.

Pilav ya da makarnalar da ikinci defa sofralara çıkabilir.

O günden sonra elinizde fazladan pilav kaldıysa, başvurabileceğiniz en hızlı tarif İtalyanların 'arancini'si olacaktır. Bu, kalan risottonun değerlendirilmesi için keşfedilen, içi peynir dolgulu dışı çıtır çıtır kızartılmış nefis bir ara sıcak tarifi, yapımı da bir o kadar kolay.

Eğer elinizde pilav yerine makarna kaldıysa; bir fırın kasesine artan makarnaları alarak, hazırlayacağınız meyhane ile harmanlayarak, elinizdeki artakalan peynirlerden de üzerine serperek fırın makarna hazırlayabilirsiniz.

Kalan şarküteri etleri ya da peynirleri değerlendirin.

Elinizde şarküteri ürünü kaldıysa; bunlardan da sandviç ya da açık tost hazırlamanız en kolayı olacaktır. Bir diğer arta kalan yemek tüyosuysa peynirlerle ilgili. Elinizde kalan peynirleri rondodan geçirdikten sonra elinizle yuvarlayarak peynir topları hazırlayabilir ya da tüm bunları bir sıvı yardımıyla hafifçe ısıtıp eriterek, peynir fondü elde edebilirsiniz.