Fransız yasalarına göre gramajı ve ölçüleri belirlenmiş baget ekmeğin ilk çıkış tarihi 18. yüzyıl olarak belirtiliyor. Ancak birçok uzman, bu ekmek türüyle ilgili bu zamana kadar herhangi bir akademik çalışma olmamasından dolayı 1920’de yazılmış bu yasaya göre baget ekmeğin ortaya çıkış tarihini 20. yüzyıl olarak gösteriyor.

Fransızcada ‘baguette’ kelimesinin karşılığı, ekmeğin şeklini de belirleyen ‘baton’, ‘sopa’dan geliyor. Şeklinin yanı sıra standart bir baget ekmeği ortalama 65 cm ebatlarındayken, 1 metrenin üzerinde üretildiği ve pişirildiği de olabiliyor. Diğer ekmeklerden farklı olarak daha yapışkan bir hamur kıvamı olan ve mayalama süreci sırasında özellikle kuru maya kullanılması tavsiye edilen baget, Fransız mutfak kültürünün de en öne çıkan tariflerinden bir tanesi. Baget, Fransa’dan sonra İtalya ve İspanya gibi yakın komşu ülkelerde üretilse de, dünyada ‘Baget Ekmeği Yarışması’ düzenleyen tek ülke Fransa olarak biliniyor. Ülkenin dört bir yanındaki ‘boulangerie’ yani fırınların katılım gösterdiği bu yarışma sonunda birinciliği alan ekip ya da kişi, bir yıl boyunca cumhurbaşkanının konutu olan Elysée Sarayı’nın ekmeklerini pişirmeye hak kazanıyor.

Temel olarak hamurunun yapılışında pek fazla değişiklikler olmasa da, ekmeğin çıtırlığı ve rengi, bageti pişiren kişinin isteğine bağlı oluyor. 80 gramdan düşük ve 40 cm’den küçük olmaması gereken baget ekmeği, günün her öğünü her türlü tatlı veya tuzlu kombinasyonlarla tüketilebiliyor.

Evde Ekmek Yapımı Tarifi, Tüm Püf Noktaları ve Kolay Ekmek Yapımı Rehberi: Fırından Çıkmış Gibi!

Tarihe hızlıca dönüp baktığımızda, ekmek dediğimiz zaman sayesinde insanlığı kurulu düzene geçiren ve sofraların vazgeçilmezi haline gelen bir malzemeden bahsediyoruz. Ancak biz size, ekmeğin tarihini anlatmayı değil, kendi ekmeğinizi yapmayı anlatalım istiyoruz. Öncelikle bunun için ihtiyaç listesinin uzayıp gitmesine gerek yok. Tek ihtiyacınız un, maya, su, tuz ve sabır! Pratik yöntemlerle kendi ekmeğinizi yapmak için tüm donanıma sahipsiniz. İlk seferinde doğru yapmak zorunda olmadığınızı ve bir yarışmanın içinde de yer almadığınızı şimdiden hatırlatalım. Garantili ve kolay evde ekmek yapımı için birçok bilgiyi yazımızda derledik. Ekmek kokusu eksik olmasın evinizden…