ARAMA YAP
15 dk
15 dk
Kolay
8 kişilik
90 kcal
7898

Kızarmış ekmeğin üzerine en sevdiğiniz malzemeleri sürüp çok basitçe mükemmel lezzetler ortaya çıkarmak sadece bizim mutfağımıza özgü değil. Bu harika lezzet, her mutfak kültüründe özellikle de Akdeniz mutfağında yerel malzemeler ile yorumlanıyor. Özellikle İtalya’da ana yemek öncesi iştah açıcı olarak servis edilen bruschettalar; aslında kahvaltıda, beş çayında, atıştırmalık olarak kısacası her öğünde rahatlıkla tüketilebilir. Aynı zamanda bayat ekmekleri değerlendirmenin de harika bir yoludur!

İşte bugün anlatacağımız pestolu bruschetta da tam olarak bahsettiğimiz bu tariflerden biri! Yalnızca bruschetta ekmeğinin özel olarak seçilmiş olması gerekiyor. Bugün artizan ekmekler olarak bildiğimiz ekşi mayalı ekmekler ya da köy ekmekleri bruschetta sosuyla harika uyumu yakalıyor ve kurumadan kıtır bir lezzete sahip olabiliyorlar. Bruschettayı üzerinde istediğiniz malzeme ile servis etmek tamamen sizin elinizde. Damak zevkinize uygun olan ya da o an mutfağınızda olan malzemeleri kolayca kullanabilirsiniz. Klasik bir bruschetta tarifi için sizi böyle alalım…

Pesto soslu olunca biraz meşakkatli ve maliyetli olacağını düşünmüş olabilirsiniz ama çok kolay bir alternatifimiz var: Knorr fesleğenli makarna sosu!

Fesleğen soslu bruschetta kadar leziz ve ferah farklı tariflere ne dersiniz? Fesleğen taratorlu linguine ve kremalı fesleğenli spagetti tariflerine mutlaka göz atın!

Malzemeler hazırsa hemen pestolu bruschetta yapımına geçelim, ne dersiniz?

Pişirmeye Başla

Pestolu Bruschetta Tarifi

: Ekşi Mayalı Ekmekler Hazırlansın
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 8 kişi +
çeri domates
8-10 adet
bebek roka, ikiye bölünmüş
1 demet
Knorr Kekik
Çeyrek tatlı kaşığı
mozzarella, top top
300 gram (g)
tuz
Çeyrek tatlı kaşığı

Sos için

ekşi mayalı ekmek
8 dilim
Knorr Fesleğenli Makarna Sosu
1 adet
su
1 su bardağı
zeytinyağı
4 yemek kaşığı
nar ekşisi
2 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Peyniri kolayca tıraşlamak için soyacak kullanıp peynirin soğuk olmasına özen gösterin. Kullanmadan önce kısa bir süre buzlukta bekletebilirsiniz. Tulum peyniri yerine parmesan veya mozzarella da kullanabilirsiniz.