ARAMA YAP
15 dk
15 dk
Kolay
4 kişilik
386 kcal
11973

Croque Monsieur (Krok Mösyö) Fransız mutfağının zengin tost çeşitlerinden biridir ve diğer tost tarifleri gibi yapımı da oldukça basittir. Tarife geçmeden önce Croque Monsieur’nün tarihine bir yolculuk yapmaya ne dersiniz?

1900’lü yılların başında Paris’teki bir kafede ilk defa jambonlu ve peynirli kızartılmış yumuşak ekmek olan croque monsieur tarifleri yapılmaya başlanıyor. Aslında peynirli sandviç sayılabilecek olan Croque Monsieur’nün adının nereden geldiği tam olarak belli olmamakla beraber, “croque” kelimesi Fransa’da “çırpılmış yumurtaya bulanarak kızartılan ekmek” anlamına gelir. Croque Monsieur’nün sandviç sosunda yumurta olmasa da görünümü yumurtalı ekmeği andırdığı için bu isimle anılmış olabilir. Yumurta demişken, tostun üzerine poşe yumurta ile servis edilen versiyonu da “croque madame”dır.

Croque Monsieur’nün isminin bu kadar tumturaklı olduğuna bakmayın, hazırlamak çok kolay! En az Croque Monsieur kadar kolay soslu sandviç tariflerine göz atmak isterseniz harika 3 tarifimizi daha buraya bırakıyoruz! Dana bonfile eti ile hazırlanmış çok doyurucu bir öğün olan steak sandviç, oldukça doyurucu bir seçim olacaktır. Eğer sandviç seçiminiz peynirli olanlardan yanaysa sizi philly cheese sandviç ve avokadolu lor peynirli sandviç tariflerimize de davet edelim!

Malzemeler hazırsa Croque Monsieur tarifimize geçelim!

Pişirmeye Başla

Croque Monsieur (Krok Mösyö) Tarifi

: Tostun Başka Bir Boyutu
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
Knorr Beşamel Sos
1 paket
süt, yarım yağlı, soğuk
2 su bardağı
su, soğuk
1,5 su bardağı
tost ekmeği, büyük
8 dilim
Jambon, ince dilim
300 gram (g)
eski kaşar, rendelenmiş
300 gram (g)
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Eğer Croque Monsieur’nün daha çıtır olmasını isterseniz, tereyağı sürmeden önce ekmekleri tost makinesinde birkaç saniye kızartabilirsiniz.

Servis Önerisi

Croque Monsieur (Krok Mösyö) Tarifi Servis Önerisi:

Croque Monsieur’yü tabağa aldıktan sonra, üzerine mayonez ve hardal ile servis edebilirsiniz. Ayrıca Croque Monsieur’nün yanında yeşillikler ile hazırlanmış bir salata da harika olacaktır.