Kaç Kişilik: 3

Evde Makarna Hamuru Nasıl Açılır?

;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
60
Dakika
Pişirme
5
Dakika
Dinlenme
120
Dakika
Zorluk
Zor

Evde kendi taze makarna hamurunuzu bir kez hazırladığınızda bir daha paket makarna yemek istemeyeceğiniz garantili.

Taze ve Kuru Makarna Arasındaki Fark Nedir? 

Kuru ve taze makarna arasındaki en temel farklılık içeriğindeki malzeme. Taze makarna hamuru yapımında mutlaka yumurta kullanılır. Ortaya çıkan hamur daha doyurucu, besleyicidir. Kuru makarna durum buğdayı veya irmikle yapılırken taze makarnada ‘İtalyan tipi 00’ diye adlandırılan ince un çeşidi kullanılır. Pek çok tarifte un ve irmik birlikte yer alabilir. Son derece basit ve her zaman elinizin altında bulunan malzemeleri bir araya getirerek kolaylıkla taze makarna yapabilir, yaratıcılığınızı kullanarak hazırlayacağınız soslarla ortaya farklı lezzetler çıkarabilirsiniz. Taze makarna kuru makarnaya göre çok daha hızlı pişecektir. Süre konusunda dikkatli olmayı ihmal etmeyin.

Un seçimi makarna hamuru yapımında önem taşıyor. Beyaz un, makarnanızı dilediğiniz şekilde hazırlayıp şekil vermenize olanak tanır. Makarna yapımında uzmanlığa doğru giden yolda farklı un karışımları da deneyebilirsiniz. Bu kısımda en çok dikkat etmeniz gereken detay hamurun elastik kalmaya devam etmesidir. Tam buğday unu gibi unlar hamurunuzun sert olmasına sebep olabilir. Burada dengeyi yumurta kullanımı ile sağlayabilirsiniz. İlk kez deniyorsanız farklı oranlarda küçük hamur topları yaparak deneysel çalışabilirsiniz. 

Ev Yapımı Makarna Nasıl Pişirilir?

Ev yapımı makarna, hazır makarnalara göre çok daha kolay pişer. Bu sebeple derin bir tencerede makarna hamurlarınızı 3-4 dakika haşladıktan sonra soslayıp taze taze tüketmeniz tavsiye ediliyor. Patlıcanlı makarnada olduğu gibi sebzeli soslar taze makarnanıza çok yakışacaktır!

Evde Makarna Hamuru Nasıl Açılır? Malzemeleri

500 gram (g)
un
3 adet
yumurta
1 tutam
tuz
2 yemek kaşığı
zeytinyağı
Servis Önerisi

Evde Makarna Hamuru Nasıl Açılır? Servis Önerisi

Taze hazırlanıp pişirilmiş makarnanızı farklı soslar ve parmesan peyniri ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol