Kaç Kişilik: 1 Kaç Kalori: 382

Fırında Makarna Tarifi

;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Kolay

Fırında makarna denince aklıma yemek tezgahı buharlanmış bir sulu yemek lokantası, bazen de okuduğum lisenin yemekhanesi geliyor. Yediğim her fırında makarna, ben de açlık ve mutluluk duygusu uyandırıyor, sıraları değişebilir.


Fırında makarna çeşitleri aslında tamamen sizin zevkinize kalmıştır, her makarnayı fırında makarna yapabilirsiniz. Çocuklara alfabe veya hayvan şekilli makarnalarla yapıp bu yemeği daha eğlenceli, dirsek makarna ile yapıp, yine fırında makarnayı daha Amerikalı hale getirebilirsiniz.

Şimdi, soğuk bir kış gününü bitirip eve geldiğinize, içinizi ısıtacak, peynirli ve kıymalı, lazanyaya göz kırpan fırında makarna tarifimize geçelim!

Fırında Makarna Tarifi Malzemeleri

ana malzemeler

1 adet
pipet makarna
4 yemek kaşığı
zeytinyağı
150 gram (g)
kaşar peyniri, rendelenmiş
100 gram (g)
dil peyniri, tiftiklenmiş
1 adet
kapya biber
5 adet
sivri biber
300 gram (g)
kıyma
1 adet
soğan
çeyrek yemek kaşığı
tuz
çeyrek yemek kaşığı
Knorr Karabiber

sos için

3,5 su bardağı
süt
1 adet
Knorr Beşamel Sos
yarım yemek kaşığı
köri
100 gram (g)
dil peyniri
Püf Noktası

Fırında Makarna Tarifi Püf Noktaları

Öncelikle her makarnanızı ‘al dente’ yani dişe değecek gibi, hamur olmayacak kadar pişirin. Al dente pişirme kuralı her makarna için geçerlidir, fırında makarna haşlandıktan sonra bir daha piştiği için, bu yemek özelinde daha da önemlidir. Yine makarna fırında da pişeceği için, ocaktayken Beşamel sosu çok koyulaştırmadan pişirirseniz, nihai sonuç istenilen kıvamda bir fırında makarna olacaktır.

Servis Önerisi

Fırında Makarna Tarifi Servis Önerisi

Fırında makarna başlı başına bir yemek olduğundan, sadece bir yardımcıya ihtiyaç duyar. Taze baharatlar dolu bir ıspanak veya marul salatası çok güzel gider.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol