Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 380

Papara Yemeği Tarifi

: Bayat Ekmekler Değerlensin
Tuğçe Aydemir;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Kolay

Bayat ekmekleri değerlendirebileceğiniz ve çok lezzetli bir tarife ne dersiniz? Cevabınız “Evet!” ise bugün sizin için harika bir önerimiz var! Karakteristik bir Rumeli yemeği olan ve Rumeli göçmenlerinin sık sık tükettiği papara yemeği aslında Anadolu’da da farklı şekillerde hazırlanmaktadır.

“Papara yemeği nedir?” diye soracak olursanız, aslında temelde bayat ekmeklerin fırında ya da tavada hatta orijinal halinde soba ve kuzinenin üzerinde kızartılarak, yumuşatıcı bir sos ile servis edilmesidir. Bu sos salçalı ve yoğurtlu olabildiği gibi, et suyu da kullanılabilir. Bugün sizlere anlatacağımız şekilde önce salçalı sos, üzerine de yoğurt ile servis edildiğinde tadı mantıya benzetilmektedir bu yüzden ekmek mantısı tarifi olarak da duyarsanız hiç şaşırmayın! Ekmek mantısının en kolay tarifinin hazırlamak için aşağıda anlatacağımız adımları takip etmeniz yeterli!

Papara yemeği ile Balkanlara doğru yol almışken, Edirne köftesinden bahsetmemek olmaz! Kuzu kıyma ile hazırlanan ve bayat ekmekleri değerlendirebileceğiniz bu enfes köfte tarifine göz atmadan geçmeyin. Trakya turumuza Kırklareli ile devam ediyoruz! Kırklareli’nin meşhur yemeği oğlak kavurması, özel günlerde ve özel misafirler için hazırlanan yerel bir tariftir. Denemenizi öneririz!

Şimdilerde Adapazarı’nda meşhur olsa da Makedonya göçmenlerinin buraya taşıdığı bir lezzet olan ıslama köfteyi anmadan geçmeyelim! Kemik suyu ile ıslatılan ve altına serilen kıtır bayat ekmekler ile servis edilen ıslama köfte tarifimizi mutlaka inceleyin. Dışarıda kolayca bulabilirsiniz ama evde de hazırlamanın yolunu öğrenmek istemez misiniz?

Papara Yemeği Tarifi Malzemeleri

1 adet
ekmek, bayat, küp kesilmiş
4 dal
taze soğan
200 gram (g)
dana kıyma, az yağlı
1 yemek kaşığı
domates salçası
1 yemek kaşığı
biber salçası
2 yemek kaşığı
zeytinyağı
2 su bardağı
sıcak su
1 adet
Knorr Et Bulyon

Servis için

2 su bardağı
yoğurt
1 diş
ezilmiş sarımsak
1 tatlı kaşığı
Knorr Kekik
Püf Noktası

Papara Yemeği Tarifi Püf Noktaları

Fırın yoksa yapışmaz bir tavayı orta ateşte ısıtıp ekmekleri kızartabilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol