ARAMA YAP
15 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
380 kcal
29272

Bayat ekmekleri değerlendirebileceğiniz ve çok lezzetli bir tarife ne dersiniz? Cevabınız “Evet!” ise bugün sizin için harika bir önerimiz var! Karakteristik bir Rumeli yemeği olan ve Rumeli göçmenlerinin sık sık tükettiği papara yemeği aslında Anadolu’da da farklı şekillerde hazırlanmaktadır.

“Papara yemeği nedir?” diye soracak olursanız, aslında temelde bayat ekmeklerin fırında ya da tavada hatta orijinal halinde soba ve kuzinenin üzerinde kızartılarak, yumuşatıcı bir sos ile servis edilmesidir. Bu sos salçalı ve yoğurtlu olabildiği gibi, et suyu da kullanılabilir. Bugün sizlere anlatacağımız şekilde önce salçalı sos, üzerine de yoğurt ile servis edildiğinde tadı mantıya benzetilmektedir bu yüzden ekmek mantısı tarifi olarak da duyarsanız hiç şaşırmayın! Ekmek mantısının en kolay tarifinin hazırlamak için aşağıda anlatacağımız adımları takip etmeniz yeterli!

Papara yemeği ile Balkanlara doğru yol almışken, Edirne köftesinden bahsetmemek olmaz! Kuzu kıyma ile hazırlanan ve bayat ekmekleri değerlendirebileceğiniz bu enfes köfte tarifine göz atmadan geçmeyin. Trakya turumuza Kırklareli ile devam ediyoruz! Kırklareli’nin meşhur yemeği oğlak kavurması, özel günlerde ve özel misafirler için hazırlanan yerel bir tariftir. Denemenizi öneririz!

Şimdilerde Adapazarı’nda meşhur olsa da Makedonya göçmenlerinin buraya taşıdığı bir lezzet olan ıslama köfteyi anmadan geçmeyelim! Kemik suyu ile ıslatılan ve altına serilen kıtır bayat ekmekler ile servis edilen ıslama köfte tarifimizi mutlaka inceleyin. Dışarıda kolayca bulabilirsiniz ama evde de hazırlamanın yolunu öğrenmek istemez misiniz?

Pişirmeye Başla

Papara Yemeği Tarifi

: Bayat Ekmekler Değerlensin
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
ekmek, bayat, küp kesilmiş
1 adet
taze soğan
4 dal
dana kıyma, az yağlı
200 gram (g)
domates salçası
1 yemek kaşığı
biber salçası
1 yemek kaşığı
zeytinyağı
2 yemek kaşığı
sıcak su
2 su bardağı
Knorr Et Bulyon
1 adet

Servis için

yoğurt
2 su bardağı
ezilmiş sarımsak
1 diş
Knorr Kekik
1 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Fırın yoksa yapışmaz bir tavayı orta ateşte ısıtıp ekmekleri kızartabilirsiniz.