Arzum İndirim

Bolu Pilavı Tarifi

: Nohutlu Pilavın Farklı Bir Versiyonu
Tuğçe Aydemir;
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Orta

Adından da anlaşılacağı üzere Bolu yöresine özgü bir lezzettir. Nohutlu pilavın farklı bir versiyonu olarak anlatmamızın sebebi temelde nohutlu bir pilav olması ama  çok farklı malzemeler ile zenginleştirilmesidir!

Bolu pilavı aslında tam bir şölen yemeğidir, bu yüzden de Karadeniz mutfağının özel yemeklerinden biridir. Bolu yemekleri arasında düğünlerde, bayramlarda, kalabalık aile sofralarında sıklıkla tercih edilenlerden biridir. Bolu pilavı zengin içeriği sayesinde, yanında bir ana yemeğe de ihtiyaç duymaz. Et, havuç, mantar ve nohut ile hazırlanan bir pilav olduğu için besleyici ve çok doyurucudur. Bu yüzden onu yardımcı yemek olarak nitelendirip haksızlık etmek istemeyiz...

Bolu pilavını sevdiyseniz aynı yöreden harika bir pilav tarifimiz daha var: Bolu Mengen pilavı. Mutlaka deneyin! Bolu yöresinden biraz uzak ama Bolu pilavı gibi zengin içerikli avgan pilavı tarifimize de göz atın!

Eğer farklı pilav tariflerine çok açık değilseniz, mutfakta tercihimi klasiklerden yana kullanıyorum derseniz en klasik tariflerimizden birini buraya bırakalım: Etli pilav! Afiyet olsun.

Bolu Pilavı Tarifi Malzemeleri

1 buçuk su bardağı
pirinç
3 su bardağı
su, sıcak
Yarım su bardağı
tereyağı
100 gram (g)
kuzu eti
1 adet
havuç
Yarım su bardağı
haşlanmış nohut
8-10 adet
kültür mantarı
1 adet
soğan, orta boy
Yarım demet
dereotu, ince kıyılmış
1 tatlı kaşığı
tuz
Yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
satın al SATIN AL

Ürünü satın almak istediğiniz markete tıklayın

Alışveriş Listesine Ekle
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol