ARAMA YAP
20 dk
20 dk
Orta
4 kişilik
5651

Adından da anlaşılacağı üzere Bolu yöresine özgü bir lezzettir. Nohutlu pilavın farklı bir versiyonu olarak anlatmamızın sebebi temelde nohutlu bir pilav olması ama  çok farklı malzemeler ile zenginleştirilmesidir!

Bolu pilavı aslında tam bir şölen yemeğidir, bu yüzden de Karadeniz mutfağının özel yemeklerinden biridir. Bolu yemekleri arasında düğünlerde, bayramlarda, kalabalık aile sofralarında sıklıkla tercih edilenlerden biridir. Bolu pilavı zengin içeriği sayesinde, yanında bir ana yemeğe de ihtiyaç duymaz. Et, havuç, mantar ve nohut ile hazırlanan bir pilav olduğu için besleyici ve çok doyurucudur. Bu yüzden onu yardımcı yemek olarak nitelendirip haksızlık etmek istemeyiz...

Bolu pilavını sevdiyseniz aynı yöreden harika bir pilav tarifimiz daha var: Bolu Mengen pilavı. Mutlaka deneyin! Bolu yöresinden biraz uzak ama Bolu pilavı gibi zengin içerikli avgan pilavı tarifimize de göz atın!

Eğer farklı pilav tariflerine çok açık değilseniz, mutfakta tercihimi klasiklerden yana kullanıyorum derseniz en klasik tariflerimizden birini buraya bırakalım: Etli pilav! Ama kıymalı da harika olur derseniz pıt pıt pilavı da güzel bir alternatif olacaktır.

En az Bolu pilavı kadar leziz ve konuklarınızı kendine hayran bırakacakİstanbul pilavı tarifimizi de denemenizi öneririz!

Pişirmeye Başla