ARAMA YAP
20 dk
45 dk
Orta
4 kişilik
12512

Avgan Pilavı Tarifi

: Adana Usulü
Tuğçe Aydemir;

Adana yöresine özgü bir lezzet olan avgan plavı, Özbek pilavına benzer ama onun daha az malzeme ile kolayca hazırlanabilen versiyonudur. Avgan pilavı aslında Afgan pilavının farklı bir söylenişidir. Özbek pilavı ile benzerliği de buradan gelmektedir. Birbirine yakın kültürlere sahip bu iki ülkenin mutfak kültürleri de oldukça benzerdir. Avgan pilavını, Afgan Özbek pilavı olarak duyarsanız da şaşırmayın ama özünde o bir Adana pilavıdır... Adana pilavlarından bahsetmişken börülceli (acebekli) pilav tarifimize de göz atmaya ne dersiniz?

Yazımızın başında çok basit malzemeler ile hazırlanabildiğinden bahsetmiştik. Evde genelde bulunan et, havuç ve soğan ile hazırlanan avgan pilavının aroması baharatlar ile zenginleştiriliyor. 

Biz avgan pilavı tarifimizde dana kuşbaşı kullanmayı tercih ettik ama siz Bolu pilavındaki gibi kuzu eti ile de tarifimizi hazırlayabilirsiniz. 

Avgan pilavı gibi farklı ama çok fazla malzeme gerektirmeyen bir tarifi daha buraya bırakmak isteriz! Sofralarınıza bahar esintileri getirecek bahar pilavı tarifimize de göz atmadan geçmeyin!

Avgan pilavı gibi bol baharatlı ve etli bir pilav tarifimiz daha var: Alatlı pilavı! Mutlaka deneyin!

Son olarak İran pilavı, favori lezzetlerinizden olacak.

Pişirmeye Başla

Malzemeler

- 4 kişi +
dana kuşbaşı
500 gram (g)
tereyağı
250 gram (g)
havuç, uzun ince doğranmış
1 kilo (kg)
soğan, orta boy, küp küp doğranmış
2 adet
pirinç
Yarım kilo (kg)
yenibahar
Yarım tatlı kaşığı