ARAMA YAP
20 dk
25 dk
Orta
4 kişilik
375 kcal
65490

İran mutfağının renkli ve bol malzemeleri pilavlar ile ünlü olduğunu bilmeyen yoktur! Özellikle bol baharatlı İran pilav çeşitleri, artık tüm dünyada severek tüketiliyor. Hatta İran pilavının tenceresi bile kendine özgü hale gelmiştir. Kısa ve yayvan tencereler, İran pilavının mükemmel kıvamını almasını sağlıyor.

Basmati pirinci; safran, Antep fıstığı ve file badem gibi baskın lezzetlerle buluşturan İran pilavı tarifi ağzınızda oryantal bir tat bırakacak! Biz tarifimizde boz iç kullandık ama onun yerine daha kolay bulunan Antep fıstığı da kullanabileceğinizden bahsettik. Peki "Nedir bu boz iç?" derseniz, sadece kısa bir dönemde bulunan, Antep fıstıklarının olgunlaşmadan önceki halidir. 1. kalite olarak değerlendirilen bu fıstık türü oldukça da lezzetlidir! İran pirinç pilavının da muhteşem lezzetini almasında oldukça etkilidir.

İran pilavı tarifinin bol malzemeli olmasına bakıp onun çok da zor olacağını düşünmeyin. 45 dakika gibi bir sürede hazır olan İran pilavı sofralarını renklendirmenin ve özel hale getirmenin en kolay yollarından biri.

İran pilavı, o coğrafyanın en özel ve değerli malzemelerinden biri olan safranla hazırlanıyor. Eğer safran aromasından hoşlanıyorsanız iki harika tarifi daha buraya bırakıyoruz: Safranlı üzümlü pilav ve İstanbul pilavı! Afiyet olsun!

Pişirmeye Başla

İran Pilavı Tarifi

: Rengarenk Bir Lezzet ;

Malzemeler

- 4 kişi +
su
3 yemek kaşığı
şeker
3 yemek kaşığı
portakal kabuğu, ince uzun kesilmiş
2 adet
havuç, ince uzun kesilmiş
2 adet
basmati pirinç
2 su bardağı
soğan, küçük, küp doğranmış
1 adet
zeytinyağı
4 yemek kaşığı
tarçın
yarım tatlı kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
kuru üzüm
yarım su bardağı
safran
çeyrek tatlı kaşığı
su
çeyrek su bardağı
boziç, (ya da antep fıstığı içi)
çeyrek su bardağı
file badem
çeyrek su bardağı