ARAMA YAP
20 dk
60 dk
Zor
4 kişilik
8887

Muğla yöresine özgü bir tarif olan ahtapot pilavının dünya mutfağında İtalyan ve Uzak Doğu örnekleri vardır. Bizim mutfağımızda ahtapotu daha çok meze olarak görmeye alışık olsak da ahtapotlu pilavı deneyenlerin bayılacağından eminiz. Tarifimiz için ahtapotu bulmak her zaman kolay olmasa da kullanılan diğer malzemeler evde her zaman bulunabilecek olanlardan. 

Ahtapot tariflerinin herkes tarafından çok sevilmediği aşikar, farklı aroması ve pişirmeden önceki biraz korkutucu görüntüsüyle ilk kez deneyecek olanların çekinmesine sebep oluyor. Ahtapot pilavı ile ahtapotun tadına bakmak için harika bir başlangıç yapabilirsiniz. Çünkü ahtapot pilavın içerisine karıştığı için yoğun aromasını hissetmez ve rahatlıkla tadına bakabilirsiniz.

Öyleyse ahtapot nasıl yapılır, pilavın içerisine nasıl dahil edilir, ahtapotlu pilav zor mudur sorularınızın cevabı için tarifimize geçelim!

Deniz ürünlerinden bahsetmişken iki harika pilav tarifini de buraya bırakalım: karidesli pilav ve deniz mahsüllü pilav. Mutlaka göz atın!

Ahtapot Nasıl Pişirilir?

Ahtapotu balıkçınızdan ya da marketten genelde parçalarına ayrılmış şekilde kolaylıkla bulabilirsiniz ama doğranmamış olmasını tercih ediyoruz. Bol suda haşlanan ahtapotları, ahtapot pilavı için 1 cm'lik parçalar olacak şekilde doğrayın. Ardından zeytinyağında kavurun ve pirinçleri ekleyin. İşte bu kadar basit!

Hazır ahtapotu pişirmişken ahtapotlu meze tarifinden de bahsedelim. Haşladığınız ve minik parçalar halinde doğradığınız ahtapotların üzerine zeytinyağı gezdirdikten sonra dereotu, maydanoz ve dilimlenmiş havuç ile servis edebilirsiniz!

Pişirmeye Başla

Ahtapotlu Pilav Tarifi

: Akdeniz Esintileri Sofranızda
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
ahtapot
1 kilo (kg)
pirinç
3 su bardağı
su
5 su bardağı
zeytinyağı
Çeyrek su bardağı
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
Yarım tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Aynı yöntemle sarımsak ve maydanozla pişirilmiş ahtapot veya karışık deniz ürünleri ekleyerek pilavınızı zenginleştirebilirsiniz.