Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 150

Patatesli Bulgur Pilavı Tarifi

: Tane Tane Dökülen Nefis Lezzet
Emre Ulu;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Dinlenme
10
Dakika
Zorluk
Kolay

Kolay bir bulgur pilavı tarifi daha sizlerle! Patatesli Bulgur Pilavı… Çocukların çok sevdiği Patatesli Bulgur Pilavı Tarifi, çocuklu evlerin favorisi olabilir. Şunu en başta söylemek gerekir ki, Patatesli Bulgur Pilavı Tarifi nişasta yönünden zengin bir yemek. Patates Türk mutfağında çok aranır; kızartma ve cips türevlerinin aksine tencere yemeklerinde, salatalarda, hamur işlerinde, çorbalarda ve sebze yemeklerinde kullanılır. Kendi yemeği yapılır; kıymalı patates, patates musakka, patates püresi efsanedir. En iyi kalite patateslerimiz Adapazarı’nda yetişir; üretimin temelleri ilk kez 1895 yılında Alman Uzman Dr. Hermann’ın öncülüğüyle atılmış. Hala o günlerin meyvesini yiyoruz.

Patates; domates, biber, patlıcan, tütün gibi bitkilerle aynı sebze ailesinde yer alır. Farklı toprak ve iklim koşullarına uyum sağlaması nedeniyle dünya üzerinde çok geniş bir coğrafyada üretilir. Dünyada yıllık patates üretimi 300 milyon ton ve en önemli patates üreticileri Rusya, Polonya, ABD, Çin ve Almanya. Patates, beslenmede pirinç, buğday ve mısırdan sonra gelir. Dünyada patatesin en çok işlendiği üç ürün patates cipsi, patates püresi ve dondurulmuş parmak patates. Garnitür sebze konservelerinde de küp şeklinde doğranmış patates önemli yer tutar. Bizde de çocuklu evlerde, çocukların olduğu her yerde makbul bir sebzedir. O zaman Patatesli Bulgur Pilavı yapılışı çocuklar için gelsin! Patates, gizlice çocukların çok sevdiği bulgur tenceresine girsin ve ortaya karşı koyamayacakları bir yemek çıksın.

Akdeniz Sebzeli Bulgur Pilavı

Yarım ay şeklinde doğranmış taze sebzeler, domates ve et suyu ile bütünleşiyor. Hem göze hem de damağa hitap eden Akdeniz Sebzeli Bulgur Pilavı tarifimizi mutlaka deneyin!


Lokanta Usulü Bulgur Pilavı Tarifi

Bol sebzesi ve salçasıyla tadı damakta kalan meyhane pilavının lezzet sırrını açıklıyoruz! Lokanta usulü bulgur pilavı tarifi ile aşçıları kıskandıracaksınız! Yapımı oldukça pratik olan bu tarifi denedikten sonra kolay kolay vazgeçemeyeceksiniz. Şimdiden söyleyelim Lokanta Usulü Bulgur Pilavı; et, tavuk ve sebze yemeklerinin yanına çok yakışacak.


Kuru Domatesli Bulgur Pilavı Tarifi

Kuru Domatesli Bulgur Pilavı, Denizli yöresine özgü bir yemektir. Ülkemizde kolayca bulunan malzemelerden bu pilavı her mevsim yapabilirsiniz.

Patatesli Bulgur Pilavı Tarifi Malzemeleri

2 su bardağı
pilavlık bulgur
2 adet
yeşil biber, küçük küp doğranmış
2 yemek kaşığı
ayçiçeği yağı
1 adet
patates, küp doğranmış
1 adet
Knorr Tavuk Suyu Bulyon
2 adet
domates, rendelenmiş
2 su bardağı
sıcak su
1 yemek kaşığı
domates salçası
1 adet
soğan, küçük küp doğranmış
Püf Noktası

Patatesli Bulgur Pilavı Tarifi Püf Noktaları

Patatesli Bulgur Pilavı yapımı için patatesleri soyduktan sonra kararmasın diye suda bekletin. Ayrıca Patatesli Bulgur Pilavını yayvan bir tencerede pişirmeye özen gösterin; zaten o tencerelere “pilav tenceresi” denir, bilirsiniz. Böylece tane tane dökülen bir pilavınız olur.

Servis Önerisi

Patatesli Bulgur Pilavı Tarifi Servis Önerisi

Patatesli Bulgur Pilavının yanına aynı oranda yakışacak iki seçenek var: Karışık Turşu ve Çoban Salata. İkisi de Patatesli Bulgur Pilavı tarifine o kadar yakışır ki, karar vermek zor. Seçim sizin! 


Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol