ARAMA YAP
20 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
150 kcal
9007

Domatesli pilavı daha önce muhtemelen duymuşsunuzdur, hem bulgur hem de pirinç ile çok leziz domatesli pilavlar hazırlayabiliyoruz. Şimdi domatesli pilav tarifini biraz güncelleyip, kuru domates kullanmaya ne dersiniz?


Denizli yöresine özgü bir tarif olan kuru domatesli pilav bulgur ile hazırlanıyor. Evlerimizde kolayca bulunan malzemelerden, bu pilavı her mevsim hazırlayabilirsiniz.


Kuru domatesli bulgur pilavının yapımı da oldukça basit ve sadece 4 malzeme içeriyor! Kuru domates eğer çok kuru ise, kullanmadan önce 15-20 dakika sıcak suda bekletmek kolayca yumuşamalarını sağlayacaktır. Onun dışında bulgur pilavı kuru domatesli de olsa salçalı da olsa yapım aşamaları pek farklı değil!


Biz tarifimizde soğan kullanmadık ama tamamen damak zevkinize uygun şekilde siz kuru domatesli bulgur pilavını şekillendirebilir, biraz acı biber dokunuşu da yapabilirsiniz!


Bulgur pilavında farklı denemeleri seviyorsanız işte sizin için harika bir tarif daha! Sebzeli bulgur pilavını hala denemediyseniz, mutlaka göz atın.


Klasik pilavların biraz dışına çıkıp, bulgur ya da pirinç kullanmadan bir pilav hazırlamak isterseniz de arpa şehriyeli pilav tarifimizi buraya bırakalım. Afiyet olsun!


Bulgurun en hafif hali siyez bulguru ile leziz bir pilava ne dersiniz? Cevabınız "Evet" ise siyez bulgurlu pilav tarifimizi de incelemenizi öneririz!

Pişirmeye Başla

Kuru Domatesli Bulgur Pilavı Tarifi

: Lezzetine Bayılacaksınız
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
pilavlık bulgur
3 su bardağı
kuru domates, ıslatılmış, küçük zar doğranmış
8 adet
Knorr Kemik İlik Suyu
6 su bardağı
tereyağı
3 yemek kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Soğan kullanılmaması, domatesin tadını öne çıkarmak içindir. Arzu eden, bir soğanı kavurup, farklı bir lezzet elde edebilir.