Calve Çekiliş
Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 398

Bahar Pilavı Tarifi

: Sofralarınızda Çiçekler Açtıracak
Tuğçe Aydemir;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
50
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Kolay

Bursa mutfağına özgü bir lezzet olan bahar pilavının tarifi, ismini duyunca gözünüzde canlanmıştır. Çünkü baharın doğamızı yeşillendirmesi, canlandırması gibi bahar pilavı da sofralarımıza taze yeşilliklerin ferah dokunuşunu getiriyor. Marmara bölgesi mutfağından tam bir bahar yemeği olan tarifimiz, baklanın eşsiz aroması ile zenginleşiyor. Bu yüzden de zaten bazı yerlerde pirinçli bakla yemeği olarak da geçiyor. Eğer pirinç miktarını azaltıp bakla miktarını biraz artırsanız bahar pilavının pirinçli bakla yemeğine dönüşmesi oldukça kolay!

Taze yeşillikleri pilav tarifinde kullanmak fikri size lezzetli bir öneri gibi geldiyse, dereotlu ve lor peynirli bulgur pilavı tarifimiz ile Hıdırellez pilavı tarifimize bakmadan da geçmeyin!

Bahar pilavı sizin için fazla yeşillikli geldiyse ve daha baharatlı yoğun aromalı tarifler arıyorsanız, avgan pilavı ve alatlı pilavı tariflerimize göz atın!

Malzemeler hazırsa bahar pilavının yapılışına geçelim mi, ne dersiniz?

Taze Bakla Nasıl Soyulur?

● İlk olarak derin bir kase içine limonlu su hazırlayın.

● Taze baklaların uçlarındaki sivri kısımları kesin.

● Uç kısmı alınan baklaları, dilediğiniz uzunlukta kesin ve ilk başta hazırladığınız limonlu suyun içine alın. Limonlu su, taze baklaların beklerken kararmasını önleyecektir.

● Doğrama işlemi tamamlandıktan sonra baklalar limonlu sudan çıkarılır ve soğuk sudan geçirilir.

● Yıkanmış ve doğranmış taze bakla, pişirmek için kullanılabilir.

● Bahar pilavındaki gibi taze baklanın sadece içi kullanılacaksa; uçlarını kestiğiniz bakla kabuğunun yanlarındaki kılçıkları temizleyin. Kılçıkları temizleyince kabuğu kolayca açabilirsiniz.

● Kabukların içindeki yeşil bakla tanelerini elinizde limonlu suyun içine atın ve biraz bekledikten sonra yıkayıp pişirin.

Bahar Pilavı Tarifi Malzemeleri

500 gram (g)
taze bakla içi
2 su bardağı
pirinç
Yarım demet
dereotu
3 dal
taze soğan
3 yemek kaşığı
tereyağı
3 su bardağı
et suyu
1 tatlı kaşığı
tuz
Servis Önerisi

Bahar Pilavı Tarifi Servis Önerisi

İsteğe bağlı taze otlardan dileğinizce pilava ekleyebilirsiniz. Son anda yapılan taze ot eklemeleri ile pilavınız yeşil renk tonuna dönecektir.

Asıl Yayın Tarihi: 17.07.2019
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol