Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: ~320

Hıdrellez Pilavı Tarifi

: Sofralara Baharı Getiriyor
Tuğçe Aydemir;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
60
Dakika
Zorluk
Orta

Hıdırellez pilavı, Çanakkale mutfağına özgü bir yemektir. Doğanın tamamen uyanışını ve kışın cansızlığını üzerinden atışını simgeleyen Hıdırellez gibi, Çanakkale Hıdırellez pilavı da yeşil renk tonları hakimdir.

Ege ve Akdeniz yörelerinde oğlak eti oldukça sık kullanılır ve özellikle düğünlerde, bayramlarda ve şenliklerde bir şölen yemeği olarak servis edilir. Birazdan size anlatacağımız Hıdırellez pilavı da düdüklüde pişmiş oğlak eti ile hazırlanıyor. Düdüklü tencere kısa sürede pişen yumuşak bir ete ulaşmanızı sağlıyor ama evinizde yoksa da herhangi bir derin tencerede de pişirebilirsiniz. Sadece biraz daha uzun sürecektir.

Hıdırellez yemekleri genelde doğanın canlanmasını simgeleyen ve bol bol taze sebze meyve içeren tariflerdir. Bazı yörelerde mayıs ayının ilk haftasına denk gelen bu dönemde büyük şenlikler ve etkinlikler düzenlenir, Hıdırellez yemekleri hazırlanır.

Bahar ile ilişkilendirilen Hıdırellez pilavından bahsetmişten, bol yeşillikli bahar pilavı tarifini de buraya bırakalım.

Pilav tariflerini yeşillikten ziyade et ile zenginleştirmekten yanaysanız da kavurmalı pilav tarifimize mutlaka göz atın!

Hıdrellez Pilavı Tarifi Malzemeleri

750 gram (g)
kemikli oğlak eti
3 su bardağı
pirinç
1 demet
yeşil soğan
Yarım demet
maydanoz
Yarım demet
taze nane
Yarım tatlı kaşığı
tane beyaz biber
Yarım tatlı kaşığı
tane karabiber
Yarım tatlı kaşığı
toz karabiber
1 su bardağı
zeytinyağı
2 tatlı kaşığı
tuz
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol