ARAMA YAP
20 dk
60 dk
Orta
4 kişilik
~320 kcal
11496

Hıdırellez pilavı, Çanakkale mutfağına özgü bir yemektir. Doğanın tamamen uyanışını ve kışın cansızlığını üzerinden atışını simgeleyen Hıdırellez gibi, Çanakkale Hıdırellez pilavı da yeşil renk tonları hakimdir.


Ege ve Akdeniz yörelerinde oğlak eti oldukça sık kullanılır ve özellikle düğünlerde, bayramlarda ve şenliklerde bir şölen yemeği olarak servis edilir. Birazdan size anlatacağımız Hıdırellez pilavı da düdüklüde pişmiş oğlak eti ile hazırlanıyor. Düdüklü tencere kısa sürede pişen yumuşak bir ete ulaşmanızı sağlıyor ama evinizde yoksa da herhangi bir derin tencerede de pişirebilirsiniz. Sadece biraz daha uzun sürecektir.


Hıdırellez yemekleri genelde doğanın canlanmasını simgeleyen ve bol bol taze sebze meyve içeren tariflerdir. Bazı yörelerde mayıs ayının ilk haftasına denk gelen bu dönemde büyük şenlikler ve etkinlikler düzenlenir, Hıdırellez yemekleri hazırlanır.


Bahar ile ilişkilendirilen Hıdırellez pilavından bahsetmişten, bol yeşillikli bahar pilavı tarifini de buraya bırakalım.


Pilav tariflerini yeşillikten ziyade et ile zenginleştirmekten yanaysanız da kavurmalı pilav tarifimize mutlaka göz atın!

Pişirmeye Başla