Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 312

Kavurmalı Pilav Tarifi

: Klasiklerden Biri
Tuğçe Aydemir;
14.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Orta

Kurban Bayramı’nın olmazsa olmazı, lokum kıvamında kavurmalı pilavı yılın her döneminde mutfaklarınıza ve sofralarınıza taşıyın! Tane tane tereyağlı pilav ile yumuşacık kavurmanın uyumundan ortaya çıkan kavurmalı pirinç pilavını sevmeyen yoktur... Hele bir de yanında bol köpüklü ayran olunca, daha iyi bir menü yoktur! Damaklarınızı şenlendirecek kavurma pilav tarifini evinizde de kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız püf noktalarını dikkate alarak, lokantalardaki kadar lezzetli bir kavurmalı pilav pişirmek istiyorsanız sizi hiç bekletmeden tarifimize alalım!

Bizim mutfağımızda pilav genelde etli yemeklerin yanında sıklıkla tercih edilir. En az kavurmalı pilav kadar lezzetli olan etli pilav tariflerimizi de buraya bırakalım: Ciğerli pilav ve tavuklu pilav.

Etli pilavın yanına bir de bol yeşillikli bir alternatif verelim: Hıdırellez pilavı!

Ayrıca kavurma demişken kuzu kavurma tarifini bırakmadan olmaz. Mutlaka göz atın!

Kavurmalı Pilavın Yanına Ne İyi Gider?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi et kavurma pilavın yanına tabii ki ayran harika olacaktır! Kavurmalı pilav menüsü hazırlamak için mercimek ve ezogelin gibi geleneksel bir çorba tercih edebilirsiniz. Yanına ise pratik bir çoban salata oldukça lezzetli olacaktır.

Kavurmalı Pilav Tarifi Malzemeleri

3 su bardağı
pirinç
4 buçuk su bardağı
et suyu
250 gram (g)
dana kuşbaşı
1 yemek kaşığı
tereyağı
1 tatlı kaşığı
tuz
Yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
Püf Noktası

Kavurmalı Pilav Tarifi Püf Noktaları

• Kavurmayı damak tadınıza göre koyun, kuzu veya dana eti ile yapabilirsiniz. 

• Kavurmayı pişirirken ocağın önce yüksek ateşte mühürlemeniz, ardından ise kısık ateşte uzun uzun pişirmeniz gerekir. Böylelikle kavurmanız daha yumuşak olacaktır.

• Eğer etler kavrulurken suyu az gelirse, sıcak su eklemesi yapabilirsiniz. 

• Kavurma hazırlarken kullanacağınız iç yağ etinizi hem daha lezzetli yapar hem de daha uzun süre saklamanıza yardımcı olur.

Servis Önerisi

Kavurmalı Pilav Tarifi Servis Önerisi

Kavurmalı pilavı yanında bol köpüklü ayran ve çoban salatası ile servis edebilirsiniz. Ayrıca yanında sumaklı soğan salatası, acı biber ve acur turşusu çok yakışır.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol