Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 300

İstanbul Pilavı Tarifi

: Safranlı Lezzet
Tuğçe Aydemir;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Kolay

Safranın sarı rengiyle farklılaşan safranlı İstanbul Pilavı, et ve tavuk yemeklerinizin leziz ve farklı bir eşlikçisi oluyor. İstanbul pilavını farklı yapan özelliği yalnızca safran ile renkleniyor olması değil. Aynı zamanda çiğ badem, Antep fıstığı ve tavuk göğsü içeriyor. Bu harika malzemeler ile İstanbul pilavı oldukça doyurucu bir yiyecek halini alıyor. Yazımızın girişinde onun bir eşlikçi olduğundan bahsetmiştik. Büyük ve bol çeşitli şölen sofraları için harika bir yardımcı yemek olsa da içeriği sayesinde ana yemek olmaya aday! Yine safranlı ve çok renkli bir pilav tarifini de buraya bırakalım: İran pilavı. Mutlaka deneyin! 

En az safran pilavı kadar lezzetli ve farklı başka pilav tariflerine ne dersiniz? Öyleyse gelin Kastamonu ekşili pilav ve Bolu pilavı tariflerini hemen inceleyin!

Pilavlarınızda safran gibi farklı baharatları kullanmayı seviyorsanız, zerdeçalın muhteşem rengi ile kendine hayran bırakan karidesli pilav tarifimize göz atmanızı öneririz. Üzümün eşsiz lezzetini pilav ile buluşturma fikri size leziz geliyorsa üzümlü pilav, kıymayı pilavınıza yakıştırıyorsanız da pıt pıt pilavı tarifimize bekleriz!

Malzemeler hazırsa hemen İstanbul pilavının yapılışına geçelim, afiyet olsun!

İstanbul Pilavı Tarifi Malzemeleri

3 su bardağı
pirinç
150 gram (g)
tereyağı
4 buçuk su bardağı
tavuk suyu
1 su bardağı
çiğ badem
1 yemek kaşığı
Antep fıstığı, kavrulmamış
1 adet
tavuk göğüs, haşlanmış
2 gram (g)
safran
1 tatlı kaşığı
tuz
1 yemek kaşığı
limon suyu
1 tatlı kaşığı
şeker
Püf Noktası

İstanbul Pilavı Tarifi Püf Noktaları

Safran suda eriyen bir bitkisel salgıdır ve pahalıdır. Daha kolay erişilebilir Hint Safranı olarak bilinen Zerdeçal ile de aynı sonuç alınacaktır.

Asıl Yayın Tarihi: 26.06.2019
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol