ARAMA YAP
20 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
5700

Bugün sizlere anlatacağımız bol aromalı ve lezzetli tarifimiz Orta Karadeniz bölgesinden geliyor! Kastamonu ekşili pilavı, anakız pilavı olarak da bilinir. Biz Kastamonu ekşili pirinç pilavı olarak yeni bir yorum katsak da geleneksel olarak bakliyatlar (nohut/fasulye) ve bulgur ile Kastamonu bulgur pilavı olarak yapılır, pirinç kullanılmaz.

Tüm pilav tariflerinde olduğu gibi Kastamonu ekşili pilavında da malzemeleri damak zevkinize göre şekillendirmek elimizde, o yüzden bizim pirinç ile hazırladığımız tarifi bulgurlu pilava da kolayca dönüştürebilirsiniz.

Kastamonu pilavı, içerdiği bol bakliyatlar ile yardımcı yemekten daha ziyade bir ana yemek. En az Kastamonu ekşili pilavı kadar besleyici ve lezzetli bir tarifimiz daha var: Hatay köylü pilavı! Mutlaka göz atın.

Yöresel pilavlar oldukça leziz ve farklıdır. Kastamonu pilavı gibi yöresel ve çok zengin bir lezzete sahip İstanbul pilavını da incelemeden geçmeyin!

Pişirmeye Başla

Kastamonu Ekşili Pilav Tarifi

: Çok Doyurucu
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
pirinç
1 su bardağı
bulgur
1 su bardağı
yeşil mercimek
Yarım su bardağı
tereyağı
2 yemek kaşığı
Knorr Et Suyu Bulyon
1 adet
su
3 su bardağı
kırmızı pul biber
1 tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kolay yapılan lezzetli ve besleyici bir pilavdır. Lezzetini yakalamak için yerel ürünleri tercih etmeniz tavsiye edilir.