Kaç Kişilik: 4

Kastamonu Ekşili Pilav Tarifi

: Çok Doyurucu
Tuğçe Aydemir;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Kolay

Bugün sizlere anlatacağımız bol aromalı ve lezzetli tarifimiz Orta Karadeniz bölgesinden geliyor! Kastamonu ekşili pilavı, anakız pilavı olarak da bilinir. Biz Kastamonu ekşili pirinç pilavı olarak yeni bir yorum katsak da geleneksel olarak bakliyatlar (nohut/fasulye) ve bulgur ile Kastamonu bulgur pilavı olarak yapılır, pirinç kullanılmaz.

Tüm pilav tariflerinde olduğu gibi Kastamonu ekşili pilavında da malzemeleri damak zevkinize göre şekillendirmek elimizde, o yüzden bizim pirinç ile hazırladığımız tarifi bulgurlu pilava da kolayca dönüştürebilirsiniz.

Kastamonu pilavı, içerdiği bol bakliyatlar ile yardımcı yemekten daha ziyade bir ana yemek. En az Kastamonu ekşili pilavı kadar besleyici ve lezzetli bir tarifimiz daha var: Hatay köylü pilavı! Mutlaka göz atın.

Yöresel pilavlar oldukça leziz ve farklıdır. Kastamonu pilavı gibi yöresel ve çok zengin bir lezzete sahip İstanbul pilavını da incelemeden geçmeyin!

Kastamonu Ekşili Pilav Tarifi Malzemeleri

1 su bardağı
pirinç
1 su bardağı
bulgur
Yarım su bardağı
yeşil mercimek
2 yemek kaşığı
tereyağı
1 adet
Knorr Et Suyu Bulyon
3 su bardağı
su
1 tatlı kaşığı
kırmızı pul biber
1 tatlı kaşığı
tuz
Püf Noktası

Kastamonu Ekşili Pilav Tarifi Püf Noktaları

Kolay yapılan lezzetli ve besleyici bir pilavdır. Lezzetini yakalamak için yerel ürünleri tercih etmeniz tavsiye edilir.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol