Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 211

Domatesli Pilav Tarifi


Emre Ulu;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
10
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Kolay

Domates benim en sevdiğim meyvedir, aynı zamanda en sevdiğim sebzedir de. Domates yapısı sebebiyle meyve kabul edilir, ancak meyvelere göre çok düşük şeker oranı ile mutfaklarda sebze kabul edilir.


Domatesin kökenleri orta ve güney Amerika’dadır, Aztekler kendi dillerinde domatese ‘tomatl’ diyordu, Aztek’leri işgal eden İspanyollar ‘tomate’, İngilizler ‘tomato’ ve diğer kültürler benzer isimlerle domatesi adlandırmıştır. İspanyollar ile domates Avrupa’ya ve Avrupa’nın kolonilerine tanıtılmaya başlar. Orta Doğu ve Asya’ya ise 18. ve 19. yüzyıllarda gelmiştir ve bu coğrafyadaki ülkelerin mutfağının başrol oyuncularından biri olmuştur.


Yazın gelmesi, artık mont giymemek, denize girebilmek gibi güzel değişikliklerle birlikte, en güzel domatesleri de getirir. Gelin, tezgahtaki en büyük Çanakkale domateslerini alalım ve domatesli pilav tarifimize geçelim!

Klasik lezzetlerden yanaysanız sade pilav tarifimize; farklı pilav tariflerini seviyorsanız sizin için hazırladığımız birbirinden değişik pilav tariflerine mutlaka göz atın!


Domatesli ve Lor Peynirli Pilav

Sade pilavlar kolaylığı ve pratikliği ile her zaman favorimiz olmaya devam edecek. Ama biraz da farklı tarifler denemeye ne dersiniz? Mevsiminde taze domateslerle hazırlanan ve lor peynirin aroması ile zenginleşen domatesli ve lor peynirli pilav tarifini mutlaka denemelisiniz!

Domatesli Pilav Tarifi Malzemeleri

2 su bardağı
baldo pirinç
2 su bardağı
su
2 adet
pembe domates, küp doğranmış
1 tablet
Knorr Et Suyu Bulyon
2 yemek kaşığı
zeytinyağı
1 yemek kaşığı
tereyağı
1 tatlı kaşığı
tuz
yarım adet
limon
5 yaprak
fesleğen
Asıl Yayın Tarihi: 05.06.2019
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol