ARAMA YAP
10 dk
20 dk
Kolay
4 kişilik
211 kcal
19712

Domates benim en sevdiğim meyvedir, aynı zamanda en sevdiğim sebzedir de. Domates yapısı sebebiyle meyve kabul edilir, ancak meyvelere göre çok düşük şeker oranı ile mutfaklarda sebze kabul edilir.


Domatesin kökenleri orta ve güney Amerika’dadır, Aztekler kendi dillerinde domatese ‘tomatl’ diyordu, Aztek’leri işgal eden İspanyollar ‘tomate’, İngilizler ‘tomato’ ve diğer kültürler benzer isimlerle domatesi adlandırmıştır. İspanyollar ile domates Avrupa’ya ve Avrupa’nın kolonilerine tanıtılmaya başlar. Orta Doğu ve Asya’ya ise 18. ve 19. yüzyıllarda gelmiştir ve bu coğrafyadaki ülkelerin mutfağının başrol oyuncularından biri olmuştur.


Yazın gelmesi, artık mont giymemek, denize girebilmek gibi güzel değişikliklerle birlikte, en güzel domatesleri de getirir. Gelin, tezgahtaki en büyük Çanakkale domateslerini alalım ve domatesli pilav tarifimize geçelim!


Klasik lezzetlerden yanaysanız sade pilav tarifimize; farklı pilav tariflerini seviyorsanız sizin için hazırladığımız birbirinden değişik pilav tariflerine mutlaka göz atın!


Domatesli ve Lor Peynirli Pilav


Sade pilavlar kolaylığı ve pratikliği ile her zaman favorimiz olmaya devam edecek. Ama biraz da farklı tarifler denemeye ne dersiniz? Mevsiminde taze domateslerle hazırlanan ve lor peynirin aroması ile zenginleşen domatesli ve lor peynirli pilav tarifini mutlaka denemelisiniz!

Pişirmeye Başla