Kaç Kişilik: 4

Şeftalili Soğuk Çay Tarifi

: Meyve ve Çayın Mükemmel Uyumu ;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
10
Dakika
Pişirme
10
Dakika
Zorluk
Orta

Bizim kültümüzde çayın yeri tartışılmaz… Kahvaltıdan, akşam yemeğinin sonrasına kadar saat ve mevsim fark etmeksizin demlenen çaylar bazen koyu muhabbetlerin eşlikçisi, bazen konstantrasyon artırması için çalışma arkadaşımız bazen de uzaklara daldığımız balkonlarda dert ortağımız… Sıcak demlenmiş bir çayın yeri apayrı olsa da son yıllarda severek tüketmeye başladığımız bir içecek daha var: Soğuk çay!

Soğuk çay ya da buzlu çay olarak bildiğimiz ice-tea, sadece sıcak günlerin değil her mevsimin favori içeceklerinden. Asitli içecek tüketmek istemeyenler için, meyveli ve sağlıklı bir seçenek. Marketlerde kolayca bulunsa da evde taze meyvelerle hazırlanan soğuk çayın tadı bambaşka! Çay ve sevdiğiniz meyveyi bir araya getirerek kendi soğuk çay tarifinizi hemen yaratabilirsiniz. Sevdiğiniz tarifi belirlediğinizde, o an evinizde olan malzemelere hemen uyarlayabilirsiniz. İsterseniz soğuk çayınızı hiç beklemeden tüketmek için buz ekleyebilir, isterseniz de buzdolabında bir süre dinlendirerek tüketebilirsiniz.

Yemeklerinizin yanında, çay saatlerinizde, piknikte, tatlılarınızla birlikte her öğüne uyum sağlayan soğuk çayları, tüketmeden bir gece önce hazırlayabilir ve istediğiniz zaman servis edebilirsiniz.

Soğuk çayınızı kayısılı, limonlu, çilekli, ananaslı, kivili hazırlayabilir ya da birden fazla meyve ile aromasını zenginleştirebilirsiniz. Biz Yaz meyvelerinin en tatlı olanlarından biri şeftaliyi kullanarak, çok lezzetli bir şeftalili soğuk çay tarifi hazırladık! Şeftalili soğuk çay tarifimize taze nane ekleyerek, lezzetine ferahlık kattık.

Şeftalili soğuk çay tarifinde olgun şeftalileri kullanarak doğal şeker oranını yükseltebilirsiniz. Aynı zamanda yumuşadığı için yemesi zorlaşan şeftalileri de şeftalili soğuk çay hazırlarken değerlendirebilirsiniz.

Meyveleriniz ve çaylarınız hazırsa, sizi hemen şeftalili soğuk çay tarifimize alalım!

Şeftalili Soğuk Çay Kaç Kaloridir?

Şeftalili soğuk çay tarifini 1 porsiyonu yaklaşık 129 kaloridir.

Şeftalili Soğuk Çay Tarifi Malzemeleri

5 su bardağı
su
2 adet
şeftali
2 adet
Lipton Poşet Çay
Yarım su bardağı
şeker
10 yaprak
taze nane
Püf Noktası

Şeftalili Soğuk Çay Tarifi Püf Noktaları

Tatlandırmak için şeker kullanmak istemezseniz, bal ve tarçın gibi baharatlarla da doğal bir tarif hazırlayabilir, fesleğenin ferahlatıcı aromasından da destek alabilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol