ARAMA YAP
5 dk
Kolay
4 kişilik
58 kcal
42134

Yaz gelince filtre kahveler yerini yavaş yavaş cold brewlere bıraktı. Cold brew nedir diye sorarsanız, kalın öğütülmüş kahve çekirdeklerinin, soğuk suyun içerisinde uzun bir süre bekletilerek demlenmesi işlemidir. Gerçek cold brew yapımı için yaklaşık 20 saatlik bir demlenme süresine ihtiyaç duyulur. Bu kadar süre benim için biraz uzun daha kolay ve farklı tarifler denemek isterim derseniz, sizi dalgona kahvesi ve espresso shake tariflerimize alalım!

Cold brewin yavaş demlenmesi, tüm harika kahve aromasını çekirdeklerden çekmesini sağlar. Ama aynı zamanda kahvenin tadını acı ve ekşi yapan bileşiklerin çoğunu da geride bırakır. Ayrıca soğuk demlenmiş kahvenizin konsantrasyonunu ayarlayarak damak zevkinize göre daha güçlü veya daha az güçlü hale getirebilirsiniz. Ayrıca cold brew yöntemi ile önceden hazırladığınız kahveniz, iş günlerinde sabah ayrıca vakit ayırmanıza gerek olmadan hazırlanmış olur. Hafta sonu büyük ölçülerde hazırlayarak buzdolabında sakladığınız kahvenizi tüm hafta boyunca rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Cold brew yapmanın birden fazla yolu vardır. Ama evde yapmak için, çok gelişmiş ekipmanlara ihtiyacınız yok. French press ya da bir tencerede kolaylıkla cold brew tarifini uygulayabilirsiniz! Bir kişi için 250 ml suyu soğuyana kadar dolapta bekletin. Soğuyan suyu kahveyle beraber french presse koyun ve demlenmesi için tekrar buzdolabına alın. Ortalama 10 saat gibi bir süre dinlendikten sonra cold brew hazır! Sade olarak veya süt ilave ederek tüketebilirsiniz. Bu kadar beklemek bana biraz zor gelebilir, sıcak kahve içmeyi de severim derseniz sizi filtre kahve nasıl yapılır yazımızı okumaya davet edelim!

French pressiniz yoksa, büyük bir tencereye 1 litre soğuk suyu boşaltın ve 65 gram kalın öğütülmüş kahveyi ekleyin. Kapağını kapatarak 8-10 saat buzdolabında dinlendirin. Tülbent gibi geçirgen bir kumaş yardımıyla süzerek posasını ayırın.

Cold brew genellikle sade olarak tüketilse de süt ekleyerek de tüketilebilir. Bunun dışında karamel, fındık, vanilya aromalarını veya meyve aromalarını tercih edebilirsiniz.

Cold Brew Ne Kadar Dayanır?

Evde hazırlayarak hızlıca tüketeceğiniz kahvenizin saklama süresi için fazla endişelenmenize gerek yok. Şişeleyip uzun bir süre içinde tüketmek için hazırladığınız sade cold brewin ömrü yaklaşık 3 aydır. Süt ekleyip şişelemeniz halinde, sütün hızlı bozulma özelliğinden dolayı 1 ay içinde tüketmeniz gerekir.

Cold Brew için Kahve Nasıl Çekilmeli?

Kullanılan çekirdeklerin ince veya orta boyutta öğütülmesi, cold brewin kostik tatlara daha basit bir dille acı bir tada sahip olmasına sebep olur. Bu yüzden özel olarak çekilmiş, kalın öğütülmüş kahveler kullanılır. Bu sayede çok daha tatlı ve hoş tadım notaları ortaya çıkar.

Pişirmeye Başla

Cold Brew Tarifi

: Soğuk Kahvenin Klasiği
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
çekirdek kahve, french press için öğütülmüş
60 gram (g)
ılık su
1 litre (l)
kağıt filtre
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Cold Brew demlerken kahvenin kalınlığı önemlidir, evde öğütücünüz yoksa kahveyi alırken french press için hazırlanmasını isteyebilirsiniz. Zevkinize göre daha hafif ya da koyu demleyebilirsiniz.