ARAMA YAP
5
10 dk
10 dk
Kolay
2 kişilik
7905

Sıcak ya da soğuk fark etmeksizin çaylar, yıl boyunca en favori içeceklerimiz arasında. Hem her tatlının ya da tuzlunun yanına kolayca uyum sağlaması hem de hızlıca hazırlanabilmesi onun bu kadar sevilmesinin en büyük sebepleri. Biz de sıcak yaz günlerinizi ferahlatacak bol meyveli bir tarif hazırladık: çilekli soğuk çay! Çilekli limonatayı denediyseniz içine biraz çay aroması eklenmiş hali olarak hayal edebilirsiniz.

Özellikle Haziran ayında tezgahlarda görmeye başladığımız çilekler ile harika bir çilekli soğuk içecek tarifimiz sizlerle. Eğer çiğ meyve tüketemiyorsanız ya da evde meyve ile arası iyi olmayan minikler varsa onlar ikna etmenin harika bir yoludur çilekli buzlu çay. Çünkü bol meyve ile hazırlanan tarifimiz Lipton D Vitaminli çay ile hazırlanıyor! İsterseniz meyveli soğuk çay için taze taze demleyin, isterseniz çilekli buzlu çayı hazırlarken fazla demlediğiniz çaydan kalan kısmı kullanın.

Çilekli soğuk çay tarifimizi diyetinize uygun hale getirmeniz mümkün, hiç şeker eklemeden tatlı çileklerle hazırlayabilirsiniz. Ama biraz şeker ihtiyacı duyarsanız küçük bir tutam bal ekleyebilirsiniz. Eğer tarifiniz diyete uygun olurken aynı zamanda yağ yakımını desteklediği bilinen yeşil çay ile denemek isterseniz soğuk yeşil çay tariflerimize de göz atın!

Çilekli soğuk çay ya da herhangi bir meyveli soğuk çay hazırlarken, sevdiğiniz bir meyveyi seçin. Çayı demleyeceğiniz suyun kaynadığından emin olun. Su iyice kaynamıyorsa çay düzgün şekilde demlenmez ve aroması doğru şekilde soğuk çay tarifinize yansımaz.

Meyveli soğuk çayları seviyorsanız iki harika tarifimiz daha var! Armut ve yeşil elma ile hazırlanan armutlu soğuk çay ile bol vitaminli greyfurtlu soğuk çay!


Bilgi notu: Vitamin ve mineraller soğuk uygulama sebebi ile stabilitelerini koruyamayabilir.


Çilekli Soğuk Çay Kaç Kaloridir?

Çilekli soğuk çay tarifinin 1 porsiyonu yaklaşık 20 kaloridir.

Lipton VitTea
Pişirmeye Başla

Çilekli Soğuk Çay Tarifi

: Rengine ve Tadına Hayran Olacaksınız ;

Malzemeler

- 2 kişi +
su, kaynar
3 su bardağı
çilek
1 su bardağı
Lipton D Vitaminli Çay
2 adet
şeker
2 yemek kaşığı
limonun kabuğu, soyacak ile traşlanmış
Yarım adet
taze nane
10 yaprak
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Çay poşetlerini ne kadar uzun süre demlerseniz, çilekli çayın aroması da o kadar güçlü olur. Çilekli soğuk çay yapmayı denerken, en önemli detaylardan biri çayın uygun sertliğini bulmaktır.

Servis Önerisi

Çilekli Soğuk Çay Tarifi Servis Önerisi:

Çilekli soğuk çayı buzlu bardakta, limon kabuğu ve taze nane ile servis edin. Eğer daha yoğun bir limon aroması isterseniz, birkaç limon dilimi de ekleyebilirsiniz. Ayrıca buz kalıplarınıza su koyarken ekleyeceğiniz minik limon dilimleri ya da çilek dilimleri, renkli buz küpleri elde etmenizi ve konuklarınızı hayran bırakmanızı sağlayacaktır.