Sıcak aylarda en çok tüketilen şeylerin başında soğuk içecekler geliyor. Hem serinletici etkisi olan hem de susuzluk gideren bu içecekler için artık yeni alternatifler üretmenin zamanı geldi de geçiyor.  Örneğin; evde kalan çaylardan, yeni demlenen çaylara kadar eldeki tüm çayları soğuk çaya dönüştürerek işe başlayabilirsiniz.

Evde basit malzemelerle hazırlayabileceğiniz lezzetli soğuk çaylar;
** Tariflerdeki şeker miktarlarını kendinize göre değiştirebilir dilerseniz şeker yerine bal, akçaağaç şurubu ya da pekmez ile lezzetlendirebilirsiniz.

Limonlu Ahududulu Soğuk Çay
Şurubu için;
2 su bardağı ahududu
1 su bardağı şeker
Çeyrek su bardağı su

Limonlu çay için;
4 limonun suyu
1 limon, dilimlenmiş
2 su bardağı su
1 tatlı kaşığı siyah çay ya da 1 adet poşet çay

Çayı yapmak için, çayı ufak bir demliğe koyup demleyin ve soğutun. Şurubu için ahududu şekeri ve 1/4 su bardağı suyu bir tencereye alıp kaynatın. Sonrasında ateşten alıp soğutun. Soğuyan şurup, limon suyu ve çayı iyice karıştırın. Bir bardağa buz küpleri, ahududu, limon dilimleri koyup çayı bu bardakta servis edin.

Böğürtlenli Zencefilli Soğuk Çay

2 su bardağı su
1 tatlı kaşığı siyah çay ya da 1 adet poşet çay
2 su bardağı böğürtlen
1 su bardağı su
1 yemek kaşığı bal
1 küçük şişe zencefilli gazoz

Çayı yapmak için, çayı ufak bir demliğe koyup demleyin ve soğutun. Şurubu için böğürtlen, su ve balı bir tencereye alıp sos kıvamına gelene kadar pişirin. Sonrasında püre haline getirin. Soğuyan püre, çay ve zencefilli gazozu iyice karıştırıp buz ve nane yaprakları koyduğunuz bardakta servis edin.

Çilekli Limonata Soğuk Çay
Çilek şurubu için;
1 su bardağı şeker
1 su bardağı su
1 su bardağı dağ çileği

Limonata soğuk çay için;
2 su bardağı su
3 adet poşet çay
2/3  su bardağı limon suyu
1,5 su bardağı soda

Çayı yapmak için, çayı ufak bir demliğe koyup demleyin ve soğutun. Şurubu için çilek şeker ve suyu bir sos tenceresine alıp sos kıvamına gelene kadar pişirin ve soğutun. Ardından soğuyan çay, şurup, soda ve limon suyunu iyice karıştırıp buzlu bardakta servis edin.

Nektarinli Fesleğenli Soğuk Yeşil Çay

Şurubu için;
4 adet nektarin
5-10 adet fesleğen yaprağı
1/3 su bardağı şeker
1 su bardağı su

Çay için;
2 su bardağı su
1 tatlı kaşığı ya da 1 poşet yeşil çay

Çayı yapmak için, çayı ufak bir demliğe koyup demleyin ve soğutun. Şurubu için nektarinleri ince ince dilimleyin. Su ve şekerle birlikte bir sos tenceresine alıp sos kıvamına gelene kadar pişirin. Altını kapattıktan sonra fesleğen yapraklarını ilave edin ve karışımı soğutun. Soğuyan çayla birlikte şurubu iyice karıştırın. Buz, nektarin dilimleri ve fesleğen koyduğunuz bardakta servis edin.

Vişneli Soğuk Yasemin Çayı
Şurubu için;
2 su bardağı vişne
1,5 su bardağı şeker
1,5 su bardağı su
1 tarçın çubuğu

Çay için;
2 su bardağı su
2 poşet yasemin çayı

Çayı yapmak için, çayı ufak bir demliğe koyup demleyin ve soğutun. Şurubu için vişne, su, şeker ve tarçın çubuğunu bir sos tenceresine alıp sos kıvamına gelene kadar pişirin. Soğuyan şurupla çayı iyice karıştırıp buzlu bardakta servis edin.