ARAMA YAP
10 dk
Kolay
2 kişilik
77733

Frappe ya da özgün şekliyle Frappé; lezzetli, köpüklü ve ferahlatıcı bir içecektir. Kahve bazlı bir içecek olan frappe tarifi sıklıkla milkshake ile karıştırılır. Geçtiğimiz yıl fenomen olan Dalgona kahvesi de frappe tarifi ile oldukça yakındır.

Frappe nedir diye soracak olursanız, genellikle çırpılmış krema ve soslarla süslenerek hazırlanan bir soğuk kahve çeşididir. Kahveyi, şeker, süt, vanilya ve şurup gibi malzemelerle çırpmadan önce veya sonra buz eklenir. Frappe yapımı için buz kırıcı özelliğe sahip herhangi bir mutfak aletini kullanabilirsiniz. Evinizde özel bir frappe makinesi olmasına hiç gerek yok, bir blender ile de rahatlıkla hazırlayabilirsiniz.

Frappe tarifinin özgün halinde ana malzeme kahve olsa da çaylar ve meyve suları ile de hazırlayabilirsiniz. Tamamen damak zevkinize kalmış… Frappe tarifini sevdiğiniz ya da evinizde olan malzemelere göre şekillendirebilirsiniz.

Geçmişten Günümüze Frappe’nin Yolculuğu

On yıllar önce Avrupa'da popüler olmaya başlayan frappe tarifinin, yıllar içinde birçok farklı varyasyonu gelişse de kahve bazlı olanlar her zaman favori kaldı.

Frappé kelimesi vurmak, çarpmak anlamına gelen Fransızca frapper fiilinden gelir. "Cafe frappé" olarak adlandırılan çok sayıda soğuk kahvenin tarifi 19. yüzyıla kadar uzanır.

İlk frappe tarifi hazır kahve kullanılarak, Selanik'te Uluslararası Ticaret Fuarında 1957 yılında icat edilmiştir. Nestlé standında çalışan barista, çocuklar için sütle karıştırılıp anında hazırlanan yeni bir içeceği tanıttı. Başka bir işçi ise molasında her zamanki hazır kahvesini içmenin bir yolunu arıyordu, ancak sıcak su bulamayınca kahveyi hazırda olan soğuk su ve buz küpleri ile karıştırdı. Bu doğaçlama, şu an çok popüler olan frappe tarifinin ortaya çıkmasını sağladı.

Başlarda frappe tarifi için çoğunlukla hazır kahveli versiyonu tercih edilse de dünyanın geri kalanı son yıllarda espressolu versiyonunu benimsedi. Bu versiyonu, çift ölçü espressoya biraz beyaz şeker eklenerek (2/3 buzla dolu olacak şekilde) hazırlanıyor. Frappe tarifinizde espresso kullanmak istiyorsunuz ancak kahve makineniz yoksa, evde makinesiz espresso yapımı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Frappe Hangi Kahveyle Yapılır?

Frappe nasıl yapılır diye düşündüğünüzde aklınıza ilk gelen genelde hangi kahvenin kullanılacağıdır. Frappe tarifinin diğer malzemeleri gibi bu da tamamen zevkinize kalmış. Orijinal frappe tarifinde hazır kahve kullanılsa da artık frappe tariflerinde espressoyu daha sık görüyoruz. Evde frappe yapmak için granül kahve, demlenmiş ve buzdolabında soğutulmuş filtre kahve ya da espresso kullanabilirsiniz. Biz frappe tarifimizde genelde her evde bulunan granül kahveyi tercih ettik. Malzemeler hazırsa hemen frappe yapılışına geçelim!

Frappe Kaç Kaloridir?

Frappenin her bir porsiyonunun 75 kalori civarındadır. İçerisinde hiçbir malzeme bulunmayan yalnızca su ve buz ile hazırlanan frappe, 75-80 kaloridir. Ekstra malzemeler ile hazırlanan frappe tarifinin kalorisi de aynı oranda artmaktadır.

Pişirmeye Başla

Frappe Tarifi

: Kahveli Serinlik ;

Malzemeler

- 2 kişi +
granül kahve
2 tatlı kaşığı
şeker
1 tatlı kaşığı
soğuk su
3 yemek kaşığı
süt
2 su bardağı
buz küpü
6-8 adet

Servis için

çırpılmış krema
2 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Evinizde köpürtücü yoksa kahve, şeker ve suya blender ile de kıvam verebilirsiniz.