ARAMA YAP
10 dk
Kolay
1 kişilik
14315

Sahlep ne kadar Türkiye’ye özgü bir içecekse; Milkshake de o kadar Amerika’ya özgüdür. İnek sütü, dondurma, karamelli, çikolatalı veya meyveli şurup ve bütün meyvelerin konulması ve blenderdan geçirilmesi ile 20. Yüzyılın başlarında yapılmaya ve servis edilen milkshake, gençliğin içeceği olmuştur. Hatta gençliğin masumiyetini sembolize eden bir araç haline bile gelmiştir.


Zaman içerisinde milkshake daha protest ifadelerin de aracı olmuştur. Politik protestolarda domates, yumurta atılması gibi, milkshake atılması başlanmış, bunun adı da çok şaşırtıcı olmayacak bir biçimde ‘milkshaking’ denmiştir.


Her şey bir yana, milkshake, özellikle yazın çok lezzetli ve neredeyse bir öğün yerine geçebilecek yoğunlukta bir içecektir. Dışarıdan aldığınız milkshake de güzeldir, ancak evde yapılanı daha da güzeldir. İstediğiniz gibi çeşitlendirebilirsiniz. Mevsimine göre meyveler değişebilir. Yazın çilek, frambuaz, yaban mersini, kışın kivi veya hurma kullanabilirsiniz.


Milkshake’i inek sütü ile de yapabilirsiniz, hayvansal gıda tüketmiyorsanız badem sütü ve yine bitkisel bir sütle yapılmış dondurma da kullanabilirsiniz. Dondurma milkshake’e kıvam verecektir, ancak hemen tüketmezseniz, zamanla eriyip kıvamı akışkanlaşabilir. Muz, avokado gibi meyveler, bu tarz içeceklere kıvam verir, dolayısıyla milkshake yaparken farklı meyveler kullanacak olursanız, az da olsa muz ilave etmeyi unutmayın.


Milkshake tatlı, evet farkındayız! Ancak milkshake denince, içimizde daha da tatlı yeme isteği uyanmasına engel olamıyoruz! Eğer sizde bizdenseniz, işte önerilerimiz: Dev Cookie ve Dondurmalı Kurabiyeli Kek!


Havalar iyice ısındı, buz gibi bir milkshake şimdi iyi gider! Blenderlar ve tüm malzemeler tezgaha çıksın ve milkshake yapmaya başlayalım! Bir anda içmemeye dikkat edin!


Dondurmalı Milkshake Kaç Kalori?


1 porsiyon Milkshake 112 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Dondurmalı Milkshake Tarifi

;

Malzemeler

- 1 kişi +

Ana Malzemeler

Carte d'Or Classic Kaymaklı
3 yemek kaşığı
muz
1 adet
süt
Yarım su bardağı

Üzeri için

karamel sos
1 yemek kaşığı
hazır kremşanti
3 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Meyve oranını fazla kaçırırsanız milkshake normal kıvamında çok daha sulu olur, ama böyle bir durum olursa da toparlaması kolay! Blendera bir top Carte d'Or Classic Kaymak ekleyip, toparlayabilirsiniz!

Servis Önerisi

Dondurmalı Milkshake Tarifi Servis Önerisi:

Üzerine krem şanti sıkabilirsiniz, onun da üzerine elenmiş kakao veya çikolata parçaları koyarak servis edebilirsiniz. Meyveli bir milkshake yapıyorsanız, kullandığınız meyveyi küçük parçalar halinde doğrayarak, yine milkshake’in üzerine koyabilirsiniz. Milkshake sonuna geldiğinde, soğuk meyveleri yemek de ayrı bir zevk olacaktır.