Arzum İndirim

Gelincik Şerbeti Tarifi

: Pratik ve Lezzetli ;
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Kaç Kişilik
12
Kişilik
Hazırlama
15
Dakika
Zorluk
Zor

Başta Anadolu olmak üzere, Ortadoğu’da yaygın biçimde tüketilen şerbet iki ana gruptan malzemeyle hazırlanıyordu: Bir meyvenin suyu ve tatlandırıcı. Tatlandırıcı olarak şekerin kullanılması epey zaman almıştı, çünkü çok zor bulunuyordu ve pahalıydı. Şerbete baharat ekleyerek aromatik hale getiren de vardı ama en çok kullanılan tatlandırıcı baldı. Hemen her mevsimde şerbetler dağlardan taşınan karlarla ve buzlarla soğutulurdu. Karları karcılar getirirlerdi. Zamanla, her yiyecek gibi dünyaya yayılan şerbet, Avrupa’dan geçerken kıvam değiştirdi. Daha çok karla iyice karıştırılan şerbetler bir tür meyveli dondurmaya dönüştü. Böylece Anadolu’da ve Ortadoğu’da içilen şerbet, Avrupa’da kaşıkla yenen “sorbe / sorbet” oldu. Sorbe, iki ana yemek arasında, bir önceki yemeğin tadını damaktan silmek için ağızda yavaş yavaş eritilerek yeniyordu. Meyve suları kolayca sorbe oldu ama Anadolu şerbetlerinde sıklıkla kullanılan çiçekler özgün kaldı. İşte şimdi karşınızda, o özgün çiçek şerbetlerinden biri olan Gelincik Şerbeti…


Gelincik Şerbeti Kaç Kaloridir?


1 su bardağı Gelincik Şerbeti yaklaşık 250 kaloridir.


Ramazan Şerbeti Tarifi


Ramazan sofralarınızı ev yapımı bir içecek ile taçlandırmak için ihtiyacınız olan tek şey Ramazan Şerbeti tarifi! Taze meyvelerin baharatlarla buluştuğu bu enfes tarif, uzun süre aç ve susuz kalan bünyelere çok iyi gelecek! Zencefil, nane ve karanfille ferahlık kazanan vişneli şerbeti hazırlamak için tarife göz atın!

Osmanlı Şerbeti Tarifi

“Sharbat” kelimesi Farsça su ve şekerle yapılan içecek anlamına gelir. Şerbet ise; Arapça, bir defa da içmek anlamına gelen “şarbat” kelimesinden Türkçeleştirilmiştir. İlk başta şerbetler şeker kamışıyla yapılıyormuş, daha sonra balla tatlandırılmış ve günümüzde şekerle tatlandırılıyor. Ramazan’da, çocuk doğumlarından ve daha birçok farklı olay ve durumda şerbetler servis edilir. Şimdi mutfağa geçelim ve Osmanlı şerbeti yapmaya başlayalım!

Ramazan Şerbetleri: Susatmayan 13 Osmanlı Şerbeti Tarifi

Şerbetler Osmanlı döneminde altın çağını yaşayan içecekler. Hemen her meyveyle, hatta çiçeklerle hazırlanan, soğuk içilen, karla daha çok soğutulan, balla tatlandırılan, özel günlerde, kutlamalarda, evlerde, sokaklarda her an her yerde bulunan “meşrubatlar”! Artık şerbeti, sırtlarında kocaman bir ibrik, hafifçe eğilerek bardağın içine ustaca boşaltan sokak şerbetçileri yok, ama unutulmaya yüz tutmuş bu müstesna tatları yeniden aslına uygun hazırlama çabamız var. Şüphesiz, malum lezzeti yakalamanın sırrı, meyvelerin renklerini ve lezzetlerini saklı tutarak, geleneksel enfes içeceklere dönüştürmek. Hadi, 11 ayın sultanına yakışacak ramazan şerbetleri hazırlayalım; biz zaten bunun için buradayız!

Gelincik Şerbeti Tarifi Malzemeleri

500 gram (g)
gelincik çiçeği
1 kilo (kg)
şeker
2 yemek kaşığı
limon tuzu
2 su bardağı
su
1 adet
limon
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Gelincik Şerbeti Tarifi Püf Noktaları

Gelincik çiçeklerinin hassas yapısı nedeniyle bu şerbet ocak üzerinde çiçeklerin suda kaynatılmasıyla değil, uzun süre çiçeklerin özlerini suya bırakması için dinlendirilmeleri suretiyle hazırlanıyor. 

Servis Önerisi

Gelincik Şerbeti Tarifi Servis Önerisi

Gelincik şerbeti hazırlandıktan sonra konsantre meyve suyu gibi servis ediliyor. Şerbeti servise hazırlarken eklenecek suyun da önceden kaynatılıp soğutulmuş olması ya da en azından iyi kalite bir içme suyu olması lezzetini artıracaktır.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol