ARAMA YAP
30 dk
20 dk
Kolay
8 kişilik
9248

Ramazan sofralarınızı ev yapımı bir içecek ile taçlandırmak için ihtiyacınız olan tek şey Ramazan şerbeti tarifi! Taze meyvelerin baharatlarla buluştuğu bu enfes tarif, uzun süre aç ve susuz kalan bünyelere çok iyi gelecek! Zencefil, nane ve karanfil ile ferahlık kazanan vişneli şerbeti hazırlamak için tarife göz atın!


Ramazan Şerbeti Kaç Kalori?


Bir porsiyon Ramazan Şerbeti (200 ml), yaklaşık 105 kaloridir. İçerisinde 25.72 gram karbonhidrat bulunur. Şeker oranı yüksek olduğu için kilo kaybetme sürecinde olanlar için porsiyon kontrolüyle tüketilmesi önerilir.


Gelincik Şerbeti Tarifi


Başta Anadolu olmak üzere, Ortadoğu’da yaygın biçimde tüketilen şerbet iki ana gruptan malzemeyle hazırlanıyordu: Bir meyvenin suyu ve tatlandırıcı. Zamanla, her yiyecek gibi dünyaya yayılan şerbet, Avrupa’dan geçerken kıvam değiştirdi. Daha çok karla iyice karıştırılan şerbetler bir tür meyveli dondurmaya dönüştü. Böylece Anadolu’da ve Ortadoğu’da içilen şerbet, Avrupa’da kaşıkla yenen “sorbe / sorbet” oldu. Meyve suları kolayca sorbe oldu ama Anadolu şerbetlerinde sıklıkla kullanılan çiçekler özgün kaldı. İşte şimdi karşınızda, o özgün çiçek şerbetlerinden biri olan Gelincik Şerbeti


Hibiskus Şerbeti Tarifi


Başta Anadolu olmak üzere, hemen tüm Ortadoğu’da yaygın biçimde tüketilen şerbet, her mevsim özel yöntemlerle erimeden korunan buz ya da kar ile serinletilerek içilirmiş. Hibiskus ile şeker yerine bal ve pekmez ile hazırlanan bir şerbetle 11’inci yüzyıla selam duralım buradan. Bitince iyi olacağı baştan belli olan bir tarife uzansın elimiz, Hibiskus Şerbetine…


Ramazan Şerbetleri: Susatmayan 13 Osmanlı Şerbeti Tarifi


Şerbetler Osmanlı döneminde altın çağını yaşayan içecekler. Hemen her meyveyle, hatta çiçeklerle hazırlanan, soğuk içilen, karla daha çok soğutulan, balla tatlandırılan, özel günlerde, kutlamalarda, evlerde, sokaklarda her an her yerde bulunan “meşrubatlar”! Artık şerbeti, sırtlarında kocaman bir ibrik, hafifçe eğilerek bardağın içine ustaca boşaltan sokak şerbetçileri yok, ama unutulmaya yüz tutmuş bu müstesna tatları yeniden aslına uygun hazırlama çabamız var. Şüphesiz, malum lezzeti yakalamanın sırrı, meyvelerin renklerini ve lezzetlerini saklı tutarak, geleneksel enfes içeceklere dönüştürmek. Hadi, 11 ayın sultanına yakışacak ramazan şerbetleri hazırlayalım; biz zaten bunun için buradayız!

Pişirmeye Başla

Ramazan Şerbeti Tarifi

;

Malzemeler

- 8 kişi +
su
8 su bardağı
şeker
1 buçuk su bardağı
taze zencefil, soyulmuş, küçük doğranmış
50 gram (g)
çubuk tarçın
2 adet
vişne
2 su bardağı
nane
5-6 dal
karanfil
8 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

• Zencefil, tarçın ve karanfili şerbet olduktan sonra tencerenin içinden alın. İçerisinde çok fazla kalırsa şerbetin acılaşmasını sağlayacaktır. • Şerbeti harlı ateşte değil de, kısık ateşte pişirmeye dikkat edin.