ARAMA YAP
15 dk
20 dk
Kolay
10 kişilik
26565

Kaynaklara göre şerbet, Türkler tarafından daha 11’inci yüzyılda bile meyve sularından hazırlanıp, günün her saatinde içilen geleneksel bir içecekmiş. Yani şimdilerde sadece Ramazan sofralarını süslemesine aldanmayın. Kiraz, kayısı, incir, erik gibi meyveleri kaynatıp şeker veya bal katarak hazırlanan şerbetler bozulmasın diye günlük olarak kaynatılırmış. Başta Anadolu olmak üzere, hemen tüm Ortadoğu’da yaygın biçimde tüketilen şerbet, her mevsim özel yöntemlerle erimeden korunan buz ya da kar ile serinletilerek içilirmiş. Hibiskus ile şeker yerine bal ve pekmez ile hazırlanan bir şerbetle 11’inci yüzyıla selam duralım buradan. Bitince iyi olacağı baştan belli olan bir tarife uzansın elimiz, Hibiskus Şerbetine…


Hibiskus Şerbeti Kaç Kaloridir?


1 su bardağı Hibiskus Şerbeti yaklaşık 250 kaloridir.


Hibiskus Şerbeti Faydaları


Nar çiçeği olarak bilinen hibiskus C vitamini deposudur, bağışıklığı güçlendirir. Antioksidan özelliği yüksektir, kansere karşı korur. Beyin fonksiyonlarını güçlendirmeye yardımcı olur. Gençleştirir. Sindirim sistemini düzenler.


Osmanlı Şerbeti Tarifi


“Sharbat” kelimesi Farsça su ve şekerle yapılan içecek anlamına gelir. Şerbet ise; Arapça, bir defa da içmek anlamına gelen “şarbat” kelimesinden Türkçeleştirilmiştir. İlk başta şerbetler şeker kamışı ile yapılıyormuş, daha sonra balla tatlandırılmış ve günümüzde şekerle tatlandırılıyor. Ramazan’da, çocuk doğumlarından ve daha birçok farklı olay ve durumda şerbetler servis edilir. Şimdi mutfağa geçelim ve Osmanlı şerbeti yapmaya başlayalım!


Ramazan Şerbeti Tarifi


Ramazan sofralarınızı ev yapımı bir içecekle taçlandırmak için ihtiyacınız olan tek şey Ramazan şerbeti tarifi! Taze meyvelerin baharatlarla buluştuğu bu enfes tarif, uzun süre aç ve susuz kalan bünyelere çok iyi gelecek! Zencefil, nane ve karanfille ferahlık kazanan vişneli şerbeti hazırlamak için tarife göz atın!


Ramazan Şerbetleri: Susatmayan 13 Osmanlı Şerbeti Tarifi


Şerbetler Osmanlı döneminde altın çağını yaşayan içecekler. Hemen her meyveyle, hatta çiçeklerle hazırlanan, soğuk içilen, karla daha çok soğutulan, balla tatlandırılan, özel günlerde, kutlamalarda, evlerde, sokaklarda her an her yerde bulunan “meşrubatlar”! Artık şerbeti, sırtlarında kocaman bir ibrik, hafifçe eğilerek bardağın içine ustaca boşaltan sokak şerbetçileri yok, ama unutulmaya yüz tutmuş bu müstesna tatları yeniden aslına uygun hazırlama çabamız var. Şüphesiz, malum lezzeti yakalamanın sırrı, meyvelerin renklerini ve lezzetlerini saklı tutarak, geleneksel enfes içeceklere dönüştürmek. Hadi, 11 ayın sultanına yakışacak ramazan şerbetleri hazırlayalım; biz zaten bunun için buradayız!

Pişirmeye Başla

Hibiskus Şerbeti Tarifi

: Bir Bardak Şifa ;

Malzemeler

- 10 kişi +
su
2 litre (l)
hibiskus
yarım su bardağı
karanfil
4-5 adet
çubuk tarçın
1 adet
limon, dilimlenmiş
yarım adet
pekmez
yarım su bardağı
bal
yarım su bardağı

Servis için

taze nane
4-5 dal
limon
8-10 dilim
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Hibiskus Şerbetinin püf noktası, güzel rengini koruması için gerekli olandan uzun süre kaynatılmamasıdır.

Servis Önerisi

Hibiskus Şerbeti Tarifi Servis Önerisi:

Hibiskus Şerbeti diğer şerbetlere oranla daha ekşi olduğu için birbirlerinin lezzetlerini tamamlamaları için tatlılarla birlikte servis edilebilir.