Taze demlenmiş espresso kokusunun eve yayılan ayıltıcı kokusu bir başka. Hemen herkes espresso’yu çok seviyor ancak pahalı dev kahve makinelerinin fiyat etiketleriyle aramız iyi değil. French press ve Moka pot kullanarak makine espresso’sunu aratmayan lezzeti yakalayabilirsiniz. Çok daha uygun fiyatlara temin edebileceğiniz ve kolaylıkla kullanabileceğiniz her iki alet de iyi bir espresso için doğru alternatifler.

Püf Noktası

Espresso’yu diğer kahvelerden ayıran en önemli özellik kahveye uygulanan yüksek basınç, dolayısıyla kahvenin tazeliği çok önemli. Marketten alınan çekilmiş hazır kahveler asla beş dakika önce taze çekerek demlediğiniz kahvenin tadını yakalayamayacaktır.

Moka Pot

Espresso yapımında kullanılan en eski yöntemlerden moka pot, sevimli görüntüsüyle de kalpleri kazanıyor. Moka potta demlediğiniz espresso’nun tadı kahvesini güçlü ve yoğun sevenler için ideal. French press’e kıyasla biraz daha uzun süren demleme süreci beklediğinize mutlaka değiyor. İyi espresso’nun kuralı sıcak suyun kahve taneleri arasından yüksek basınçla geçmesine dayanıyor. Moka pot da bu işi hakkıyla yapmayı başarıyor.

Öncelikle kahvenizi öğütün. Moka pot için kahveyi orta-ince ayarda çekmeniz gerekiyor. Alt haznesini güvenlik sibobunu geçmeyecek şekilde suyla doldurun. Suyu oda sıcaklığında kullanabilirsiniz. Üzerine delikli kahve aparatını yerleştirin ve içini kahve ile doldurun. Çok fazla doldurmamaya özen gösterin. Demlik kısmını en üste oturtup döndürerek kapatın, sağlamlaştırın. Moka potu kısık ateşte demlemeye başlayın. Yüksek ateş kahvenin aromasını kaybetmesine ve hızla yükselerek pottan taşmasına neden olabilir.

3-4 dakika kadar sonra kahve fokurdamaya ve üste yerleştirdiğiniz demlik kısmında toplanmaya başlayacaktır. Ocaktan alın ve 30 saniye kadar bekledikten sonra servis edin.

Kullandığınız kahve miktarını yoğunlaştırarak french press’te espresso hazırlayabilirsiniz. Yüksek basınç uygulayamadığı için moka pot kadar başarılı sonuç veremese de içimi gayet keyifli bir espresso elde edebilirsiniz.

Kullandığınız kahve miktarını iki katına çıkarın. 230 ml kadar su için 2 çorba kaşığı kahve ekleyebilirsiniz. Kahve demleyeceğiniz suyu kaynatın ve biraz dinlendirerek 85 derece aralığına getirin. French press’in içine önce ölçtüğünüz kahveyi koyun. Sonra yine ölçüsünü ayarladığınız sıcak suyu yuvarlak bir daire çizerek yavaş yavaş dökün. Kahvenin kabardığını ve aromalarını bırakmaya başladığını göreceksiniz. Bu ilk daireden sonra bir 30 saniye kadar bekleyin. Yeniden daireler çizerek çok yavaş bir şekilde suyu dökmeye devam edin. Üstte kalan kuru kahve kısımlarını hedef alarak yeni daireleri belirli bir düzende çizmeye çalışın. Tüm kahvenin suyu yavaşça ve eşit miktarda emerek demlendiğinden emin olun. Pistonlu kapağını üzerine kapayın. 4 dakika boyunca dinlendirin. Kapaktaki pistonu nazikçe bastırarak yavaşça yarıya kadar indirin. Tekrar en yukarıya çektikten sonra hızla sonuna kadar indirin. Espressonuz hazır. Soğumadan hemen servis edin.

Pudingli Kedi Dili Bisküvili Pasta Tarifi

Bir araya geldiği bambaşka tatlarla birbirinden farklı tatlılara dönüşen kedidili, en sık puding, muhallebi ve taze meyvelerle bir araya geliyor. Pudingli kedidili kup, pudingli kedidili pasta, muzlu pudingli kedidili pasta gibi çok çeşitli lezzetlere kolaylıkla imza atabilirsiniz. Konuklarınız için hafif ve nefis bir ikramlık olacak Kolay Kedidili Bisküvili Pasta Tarifi için detaylar yazımızda…

Frappe Tarifi

Espressolar hazırlandıysa mutlaka denemenizi önereceğimiz harika bir soğuk içecek tarifimiz daha var: Frappe! Tarifimize göz atmayı unutmayın...

Soğuk Kahve Tarifleri: Evde Buzlu Kahve Yapımı için 7 Basit Tarif

Soğuk kahve yapımı da en az sıcak kahve demlemek kadar kolay ve pratik! İsterseniz hazırladığınız sıcak kahveyi oda sıcaklığına getirerek içine buz atın, isterseniz blenderda farklı malzemeler ekleyerek karıştırın. Evde buzlu kahve yapımı için çok gelişmiş mutfak aletlerine ihtiyacınız yok, artık her evde bulunan blender ile harika soğuk kahveler hazırlayabilirsiniz, buyurun tariflerimize!